07 Ноември 2024четвъртък19:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

От дума на дума, та в... ДУМА

Магьосник на думите

/ брой: 235

автор:Панчо Панчев

visibility 2967

Като деца или като младежи често сме си задавали този наивен въпрос: "Кой е твоят любим поет?" Ами много са. Или поне няколко. Сега, когато възрастта е стоварила върху ни заедно с годините и много други тежести, мога спокойно и уверено да отговоря: Сергей Есенин! Може да се заблуждавам, но още момче се влюбих в поезията на този магьосник на думите... И пазя любовта си досега!
Учил съм и завърших в руската гимназия в София. И тогава, а и преди това бях чел много от руските поети. Голяма поезия има този народ. Не подценявам Пушкин и Лермонтов, нито другите техни колеги, които пишеха на великия им език, но едно име се заби в съзнанието ми - името на Сергей Есенин. Даже неотдавна случайно (в чудесния компютърен вестник на поета Георги Ангелов) видях мой опит да преведа на български цялата чудесна поема "Моят път". Тук проявих скромност - цялата поема е доста добре преведена... Тя започва така:
"Животът се избистря.
Със селска кръв в сърцето
от своя край аз пазя
спомени безброй.
Вий стихове,
спокойно разкажете
живота мой!"
Зачетох се в интернет и в написаното за този велик поет и констатирах, че са го превеждали и други: Иван Николов (ако се не лъжа, има цяла книга), Красимир Георгиев, Галина Иванова, Димитър Горсов, Мария Шандуркова, Огнян Антов. Сигурно има и още, защото е истинско щастие да превеждаш поет, когото много харесваш. А не е трудно да харесваш поезията на Есенин.
Сергей Александрович Есенин е роден на 3 октомври 1895 г. в с. Константиново (днес носещо названието Есенин), Рязанска губерния, и краткият му живот свършва на 28 декември 1925-а в Ленинград!
Вярно, че големите поети живеят кратко, но да прекратиш земното си съществуване едва трийсетгодишен е жестоко и непрежалимо! Прекъсването на един живот, на живота на един истински гений толкова рано е истинско престъпление.
Сергей Есенин започва творческия си път с книгите "Радуница" - 1916 г., и "Селски часослов" - 1918 г., в които се изявява като нежен лирик и майстор на стиха и езика. Особено силен е в обрисовката на дълбоко одухотворените пейзажи, той е познавач на родното слово и душевност. Стремежът му към всеобща хармония, към единство на хора, животни, растения, стихии и всичко в природата е основен принцип в художественото дело на поета.
Ще дам един пример. Това, че е на руски, не пречи никому ни най-малко. Само показва близостта на двата славянски народа:
"Но и тогда, когда по всей планете
пройдет вражда племен, исчезнет ложь и грусть,
я буду воспевать всем существом в поэте
шестую часть земли с названьем кратким Русь..."
Всичко разбрахте, нали? Такива са не само езиците ни, но и цялата душевност на двата братски народа, която някои сега се мъчат да не забелязват, да отрекат! Цитираният куплет показва не само поетичното майсторство на автора, но и обичта му към Русия.
Той започва да я възпява още съвсем малък. Дванайсетгодишен се премества в Москва и работи в една печатница. Петнайсетгодишен вече е в Петербург... Запознава се с Блок и други първенци на руската култура. И започва неговото издигане в средите на литературата. Може би е по-точно, по-правилно да се каже - главоломното му издигане.
Живял само трийсет години, Есенин успява да се ожени четири пъти: за Анна Изрядовна, за Зинаида Райх, за Айсидора Дънкан и за София Толстая (внучка на Лев Толстой).
Интересно е да се отбележи, че част от стиховете му са били забранени чак до 1966 г. Какво ли пък е имало в тях? Каквото и да е било, то едва ли е различно от целия му живот. Алкохолик, хулиган, женкар, велик в своята лирика, тънък познавач на руската душа, Есенин остава една от най-ярките и самобитни, но заедно с това драматични личности от началото на съветската ера...
Вместо да четете повече за него, по-добре вземете една от стихосбирките му и четете неговата поезия. Например:
"Жива ли си ти, старушке моя?
Аз съм също жив. Привет, привет!
На къщурката ти сред покоя
нека да струи мил залез блед!..."
Четете също "Персийските мотиви", "Шагане, ти моя Шагане!", "Изчезването на Русия", "Строфи" и много други!

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 683

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 653

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 625

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ