Противоконституционно?
/ брой: 223
Болниците били посегнали вече на военновременните запаси. Звучи като разказите на бабите и дядовците ни за "по време на войната..." Истината е, че ставащото в здравеопазването ни е част от нещо много по-голямо, случило се в резултат на опазване на нечии интереси някога и на... популизъм. Но това е много голяма тема. По-малката (и очевидно - по-маловажната за политиците) е темата за възможността на хората от пограничните и планинските райони и от обезлюдените села да имат достъп до медицинска помощ. Не говорим за здравни услуги, а просто за най-близкия лекар, най-близката аптека. Уви! То става почти невъзможно. Но колцина си дават сметка за това?
Лекарите са оставени на самотек - всеки сам да подрежда къщичката си. Но след като им беше дадена възможност да сложат тази къщичка в рамките на Търговския закон, те са в правото си да искат толкова пари, за колкото оценяват труда си. А с новата "Концепция за по-добро здравеопазване 2010-2015 г." се узаконява плащането на ръка за медицинска помощ.
Май вече й е време на държавата да влезе в ролята си - да прави здравна политика и да осъществява контрол. Но не контрол, който днес предвижда чрез наредба, че болниците "не може да са с повече от 10 легла", а утре, че "не може да са с по-малко от 30 легла". Или да се сърди, че частните болници били източвали здравната каса, или че болниците били много на глава от населението. Несериозно е. Мястото на държавата е да каже на инвеститора: "Искаш да строиш болница? Добре, но в град Х има вече 8 болници, а в град У има само здравна служба. Строиш в У! Ако не ти харесва..."
Несериозно е и друго. Доколко е законно доплащането, лансирано в новата "Концепция..."? Защото според Закона за здравето (чл. 2) "... опазването на здравето на гражданите като състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие е национален приоритет и се гарантира от държавата чрез прилагане на следните принципи:
1. равнопоставеност при ползване на здравни услуги;
2. осигуряване на достъпна и качествена здравна помощ с приоритет за деца, бременни и майки на деца до една година;
...
6. държавно участие при финансиране на дейности, насочени към опазване здравето на гражданите."
А чл. 52 на Конституцията на Република България предвижда:
"(1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон...
...
(5) Държавата осъществява контрол върху всички здравни заведения, както и върху производството на лекарствени средства, биопрепарати и медицинска техника и върху търговията с тях."
Дали нещо в действията на управляващите не е противоконституционно?
И не е ли странно, че Америка се опитва да внесе повече хуманност в здравеопазването си, докато ние се опитваме да "изнесем" колкото може повече хуманността от нашето?