23 Март 2025неделя23:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Държавата си взима "златния гьол" на границата срещу 12 млн. лв.

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 4461

Държавата си взима т.нар. "златен гьол", т.е. дезинфекцията на влизащите от Турция превозни средства през ГКПП "Капитан Андреево", но срещу 12 млн. лв. обезщетение за частната фирма. Това става ясно от обнародвано на 26 април постановление на правителството на Димитър Главчев. В последните си дни и кабинета на Николай Денков сключи извънсъдебно споразумение с друга частна фирма на същата граница - "Евролаб 2011" срещу 10 млн. лв., с което окончателно си върна помещението, в което се намираше частната лаборатория.
В постановлението директно се казва, че се одобряват "допълнителни разходи в размер 12 000 000 лв. по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2024 г. за извънсъдебно споразумение за прекратяване на Договор № 9 от 12 март 2013 г. за възлагане от БАБХ на извършване на дейността по извършване на дезинфекция на влизащите в страната превозни средства от Република Турция на частна фирма и поемане на дейността от държавата".
Става въпрос за нашумелия договор с фирмата "ПиЕфСи", който бе подписан в последния ден на първото правителство на Бойко Борисов през 2013 г. Разследване на Антикорупционния фонд и на журналиста Генка Шикерова още през 2019 г. стигна до извод, че за последните 5 години фирмата "Пи Еф Си" ЕООД е спечелила 27 милиона лева след неправомерно възлагане на публична дейност за дезинфекция на границата с Турция от страна на БАБХ. Разходите за дейността на компанията са 10 пъти по-ниски от приходите. Проблемът е, че фирмата прибира такса на границата с Турция, която по закон може да бъде вземана само от публичен орган. Макар че договорът с фирмата официално изтече на 12 март 2023 г., реално държавата прекрати по-рано извършваната от нея дейност по дезинфекция и започнаха съдебни спорове, които явно приключват сега с извънсъдебно споразумение.

Тръмп поиска украинските АЕЦ

автор:Дума

visibility 3697

/ брой: 53

ЕС поддържа подхода за "мир чрез сила"

автор:Дума

visibility 2685

/ брой: 53

Ранените от Кочани са извън опасност

автор:Дума

visibility 3666

/ брой: 53

Кървавият огън на войната

автор:Александър Симов

visibility 3667

/ брой: 53

Намалете децибелите

автор:Мая Йовановска

visibility 3709

/ брой: 53

България в капана на средните доходи

автор:Димитър Събев

visibility 3802

/ брой: 53

Българска следа в досието „Кенеди“

автор:Дума

visibility 3986

/ брой: 53

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ