31 Юли 2024сряда11:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въпрос на аритметика?

/ брой: 137

автор:Алберт Аврамов

visibility 1619

Една от най-интригуващите теми в деловата програма на тазгодишния Петербургски икономически форум (16-18 юни) бе свързана с огромната въпросителна около подписването на 30-годишен договор между Москва и Пекин за доставки на газ за КНР. Още в четвъртък обаче стана ясно, че договор, поне засега, няма да има. Придвижване по въпроса имаше - двете страни договориха обема на бъдещите доставки, но остана висящ в бъдещето въпросът за цената. Според предварителните планове и разработки експортът на газ към китайските потребители ще се осъществява по два маршрута - Западен (30 млрд. куб.м) и Източен (38 млрд. куб.м).
Китай посочи пределите на своите възможности - 235 долара за хиляда куб.м и според Пекин това би могло да се нарече разумна и справедлива цена. По разчетите на "Газпром" обаче при такава сделка компанията ежегодно би губила около 8 млрд. долара заради разликата от отдавна обявената от Русия прогнозна цена от 350 до 500 долара към края на т.г. При това при обезпечен пазар в ЕС в обем от 150 млрд. куб.м годишно. 
Днес Русия е изправена пред многополюсни предизвикателства. Все още се долавя (а може би и се усилва) полъхът на остатъците от студената война. Продължава обяснимата ускорена надпревара във въоръжаването. Зоните на световните конфликти се разширяват и множат. Технологичният скок отдавна е показателен за икономическото развитие. В политическото пространство пак се всели ярко и необуздано езикът на дефинитивния диктат. Създадоха се и напористо вървят нагоре нови мегадържави с мегаикономики и мегаинтереси. Появи се тероризмът - и като понятие, и като ежедневие. Традиционните Велики сили усетиха приливите на нова регионална, но същевременно и световна, мощ (при това от няколко посоки) и тръгнаха да търсят с остарели похвати нови позиции в геополитическото пространство. А за доовладяването или обуздаването на това пространство е нужен един-единствен, но най-съществен днес, компонент, наречен енергия. Все едно каква.
Русия има и едното, и другото. Тя притежава и икономическата мощ, и енергията, а и разума. Русия избра своя път - модернизацията не само на икономиката, но и на обществото, а едва ли е тайна, че поемането в тази посока изисква още много усилия. В Санкт Петербург руският президент Медведев посочи някои от основните компоненти на това развитие, което се свързва с понятия като "спешно", "главно", а сигурно и "още днес". Директивите звучат познато: засилване на процеса на приватизация, децентрализация на властта и използване на федерализма като "конкурентно преимущество", подобряване работата на съдебната власт, постоянно "затягане на примката около врата на корупцията", създаване на световен финансов център в Москва. Нека добавим и това, което премиерът Владимир Путин отдавна отстоява - народовластие и съхраняване на държавността във всички сфери на живота. Най-малко като гаранция за изграждане на национално единение в огромната Русия. Колкото до газа - всичко е въпрос на аритметика.

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 98

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 77

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 85

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 81

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ