31 Юли 2024сряда13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Путин започна реформите

/ брой: 151

автор:Алберт Аврамов

visibility 1332

На 27 юни руският президент Владимир Путин внесе в парламента законопроект, променящ реда за формиране на Съвета на Федерацията - горната камара на руската Дума. Представителите на регионите в нея вече задължително трябва да са местни хора, а не случайни избраници "отгоре". При това те трябва да са посочени от кандидатите за губернатори, с което местната власт да поеме отговорностите си.
В навечерието на президентските избори в серия статии в различни медии Путин отправи ясно послание за промените във всички сфери, които смята да предприеме. С това предизвика широко обществено обсъждане на основните приоритети и "издърпа чергата" изпод опозицията, която така и не успя да предложи смислени алтернативи. Критиките от страна на опонентите му обаче обилно заливаха публичното пространство не само в Русия, но и далеч зад нейните предели. Най-общо казано, те издаваха един-единствен нюанс - страх. Очевидно бе, че сред "приятелите на руския народ" се възроди страхът от изграждането на съвременна, динамично развиваща се и в икономическо, и в политическо отношение страна, неподвластна на чужди доктрини, мераци и условности.
Путин отправи към руските граждани предизвикателен въпрос: "Какво място трябва да заемем ние в глобалната политика и икономика?" И поясни конкретно как и в какви срокове смята да провежда необходимите реформи, за да бъдат отстранени всички пречки пред националното развитие. И в страната, и зад океана опонентите му съзряха краха на идеите си за продължаване на разграждането на руското общество и икономика. Първата реакция бе подклаждането на "бурни" протести и на гражданско неподчинение, подхвърлянето на инсинуации и открито враждебна политическа риторика срещу избора на близо 70 на сто от руския народ. А дори благосклонните към Русия политици се усъмниха във възможностите на Путин да реализира всеобхватните си амбициозни цели.
Но Путин буквално от деня след инаугурацията даде старт на реформите. Формирането на горната камара на Думата засяга една чувствителна за обществото тема - прякото участие и контрол на гражданите в процеса на вземане на политически решения. Путин започна с реформирането на ключов орган на държавно управление. Идеята да се развие реалният федерализъм бе стигнала в годините на прехода до латентен сепаратизъм, до срастване на местната власт с криминални и националистически групировки. Сега идеята е за изграждане на силен, дееспособен и ползващ се с всеобщо уважение федерален Център (по региони), който с помощта на централната власт да поеме отговорностите за социално-икономическото развитие във всички кътчета на Руската федерация. При това - с равнопоставеност на всички региони и  стабилизиране на баланса на междурегионалните, междуетническите и междурелигиозните отношения в мултинационалната държава. Така се дава ход и на отдавна отлаганата възможност местната власт и хората да имат реално участие и отговорности за политическите и икономическите решения в държавата. Нещо повече - Путин допуска в бъдеще и промяна на Конституцията, за да се избират пряко от населението не само губернаторите, но и сенаторите в Съвета на федерацията.  
 

Гръцки бизнесмен с интерес към "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 144

Бизнес средата у нас се влошава

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 144

Над 4,3 млн. са жилищата у нас

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 144

Расте напрежението във Венецуела

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 144

Протести в Сърбия срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 144

Брюксел се сближава с Виетнам

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 144

ЕС гласи нови мерки срещу Унгария

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 144

Дясната киселина

автор:Александър Симов

visibility 255

/ брой: 144

Кой ще въведе контрол

visibility 237

/ брой: 144

Заканата на Ердоган

автор:Юри Михалков

visibility 223

/ брой: 144

В капана на екстремните жеги

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 144

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ