14 Юли 2024неделя20:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Покрай общежитията МРРБ пробутва облекчения за... хотелите

Лобистките интереси възседнаха и нещастието на Студентския град. Мерките на държавата за него са като размахване на метли срещу ураган

/ брой: 109

автор:Велиана Христова

visibility 1032

Покрай решаването на проблемите на общежитията в столичния Студентски град МРРБ пробутва "по терлици" съществени облекчения за големите хотели, мотели, почивни домове, планински хижи, ваканционни бунгала. Скандалното намерение за едрите частни хотели и туроператори е описано от министър Лиляна Павлова в писмо до парламентарната просветна комисия, чийто председател Огнян Стоичков формира междуведомствена работна група за решаване на тежките проблеми в студентския кампус.
Според наредбата на МРРБ за номенклатурата на видовете строежи студентските общежития в момента не се водят жилищни сгради и затова плащат три пъти по-висока такса смет. Ако общежитията се приравнят към жилищни сгради, таксата ще се намали тройно и това ще облекчи бюджета на висшите училища, които я плащат. МРРБ поема ангажимента да оправи несправедливостта. Скандалното е, че възползвайки се от нещастието на общежитията, Павлова очевадно урежда нямащи нищо общо с тях частни интереси - дава облекчен статут на хотелите и ваканционните селища. Които в страната са много пъти повече от общежитията. 
* * *
След големия шум, който се вдигна около проблемите на Студентския град при поредното убийство на студент там, може да се каже, че "мерките" спрямо това място на веселие и порок влязоха

в лабиринта на административното разтакаване

През месец март парламентарната просветна комисия реши да създаде междуведомствена работна група, в която влизат дори прокурори, като тя трябва до 15 април да излезе с конкретни предложения какво е възможно да се направи, за да бъде възвърнат смисълът на студентския кампус.
Работната група е направила първото си заседание на 29 март на тема как да се постигне по-високо ниво на сигурност и спокойствие в Студентския град. На заседанието МРРБ поема ангажимент да поправи нелепостта, натоварваща досега финансите на 13-те вуза, на които държавата е предоставила за ползване имоти в Студентския град. Регионалното министерство обещава да набележи мерки и за намаляване на вредния шум на тази територия. От Съвета на ректорите се иска да даде предложения за промени в Наредбата за ползване на студентските общежития и столове. Столичната община пък е задължена да предложи изменения в Наредбата за търговската дейност на своята територия. Министерството на спорта да предложи как да се ползва за физкултура Зимният дворец, където в момента се шири огромна дискотека.
На второ заседание на работната група - на 5 април, институциите рапортуват какво са свършили. Прочетена е декларация на Съвета на ректорите с предложение да се направи единен правилник за ползване на общежитията, но конкретни идеи за промени в наредбата за ползването им ректорите не дават. От Столичната община съобщават, че нямат готовност да предложат промени в наредбата за търговската дейност. МОМН обещава да представи одит за нарушенията в Студентския град, а здравното министерство - да мисли

дали може да се забрани продажбата на алкохол

на територията на общежитията и около тях.
Най-любопитно е "свършеното" от МРРБ. Оттам докладват, че си има Закон за защита от шума, затова от други мерки няма нужда. И тук цялата група хлъцва, защото МРРБ наистина предлага общежитията да станат жилищни сгради, но... към тях със същия статут се прибавени "хотели, мотели, планински хижи, почивни домове и ваканционни бунгала. Те са напъхани като различни видове жилищни сгради - със застроена площ над 5000 кв.м и от 200 до 1000 места; с площ 1000 до 5000 кв.м и 100 до 200 места; с площ до 1000 кв.м и до 100 места. Сиреч - покрай общежитията с по-ниска такса смет се намъква цялото хотелиерство! Пред работната група хората от регионалното министерство не могат да обяснят тази метаморфоза, обещават да дадат мотивите допълнително. И наистина, по-късно министър Лиляна Павлова праща в комисията на НС проекта за промени с мотиви, които са смехотворни - трябвало "да се уеднакви терминологията, понеже и общежитията, и хотелите се водели сгради за временно обитаване". Трябвало също "да се завиши санитарният и пожарен контрол" над тях. Така хотелиерският бизнес се набутва абсурдно в статут, с който няма нищо общо и получава облекченията, които за общежитията са съвсем логични, понеже в тях студентите наистина живеят. А не ходят със стотачки на СПА процедури да "обитават временно" хотелски палати за милиони. Просто държавата пъргаво урежда частните интереси на видни бизнесмени, докато кротко

е заспала по отношение на обществения интерес

А когато един ден общините установят, че получават тройно по-ниска такса смет от хотелския и туристическия бизнес, ще бъде късно! Аморално? На кого му пука.
Работната група решава да се събере на трето заседание - на 12 април. То явно не се е състояло, понеже по това време НС излезе във Великденска ваканция.
Нататък сагата продължава. На 17 април здравното министерство изпраща становище в просветната парламентарна комисия, че е възможно в Закона за здравето да се внесе забрана за продажбата на алкохол на територията на общежитията. Обаче за продажбата на спирт "в определен радиус" около тях министерството има "некои съображения" - първо, че не се знае как ще се определя този радиус, и второ - че това ще ограничи "свободната стопанска инициатива". А и здравните инспекторати нямали капацитет да контролират дали забраната се спазва. От което става ясно, че българският студент ще продължи во век и веков да се спиртосва по 24 часа на денонощието и да се избива в пияно състояние в т.нар. студентски кампус. Където ще се шири "свободната стопанска инициатива".
На 25 април МОМН праща в комисията на НС своя одит за нарушенията на вузовете в предоставените им общежития. Понеже и родителите четат вестници, ще пощадя нервите им и ще посоча само обобщението: от 182 действащи обекта на висши училища 43 са дадени под наем за ресторанти, кафе-барове, дискотеки и прочее увеселителни заведения. На 26 април министър Сергей Игнатов в писмо до комисията на НС предлага даването под наем за нужди, несвързани с образованието, да се забрани. И наказания - той да има право с помощта на финансовия министър да спира субсидиите на вузовете нарушители, а при тежки нарушения от висшите училища да им се отнемат общежитията. Строгият вътрешен контрол в сградите, казва Игнатов, е работа на самите вузове.
Последният щрих е от 2 май. Ректорът на УНСС проф. Стати Статев праща в комисията тъй дълго очакваните предложения за промяна в наредбата за общежитията. Те се свеждат фактически до две: обитателите на общежитията

да не приемат гости от 22 до 6 ч.

и вътре да не се допускат лица в нетрезво състояние или без документи за самоличност. Толкоз.  
 Наистина е безкрайно важно в общежитията да се въведе ред, да има домсъвет и отговорници по етажи, да няма барове и дискотеки в сградите и да се прекратят постоянните оргии, които са начин на живот в Студентския град. Но това е като да преметеш тротоара, докато навън вилнее ураган. Министерства и община си мият ръцете с палиативни мерчици, пътьом уреждат нови благини за "честния частник" и показват пълно нежелание да решат истинските проблеми на Студентския град - проблемите със собствеността и особения статут на тази територия. Докато не бъде ограничена реално и със специален нормативен акт "свободната стопанска инициатива" на стотиците чалготеки, ресторанти, казина, барове, бирарии, бардаци и прочее радости в района; докато държавата не вземе мерки за изграждане на библиотеки, читални, интернет клубове, спортни зали, кина и други цивилизационни съоръжения, нужни за обучението и отдиха на студентите (пък и на обитателите на изникналите там нови жилищни блокове), София ще продължи да се слави с Града на порока в община "Студентска".                    
 А докато текат смешните държавни напъни да се "прави нещо", в Студентския град в тревните площи край общежитията продължават да никнат нови обекти на свободната стопанска инициатива. Около Великден в тревата до стол номер 4 например, на ул. "Йордан Йосифов", цъфнаха 4 нови павилиона. На един от тях се чете ярък надпис: "Алкохол и цигари. 24 часа нонстоп"...
    
 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1664

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1556

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1856

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1866

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1882

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1707

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1733

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ