16 Септември 2024понеделник22:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Темата днес

Илия Проданов:

Българският производител е на ръба на оцеляването

Загубите в последните две години за сектора са в рамките на милиарди левове, казва председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 290

- Финансовият министър Асен Василев ви обвини, че ако забраната остане, загубите за бюджета ще са по 40 млн. лв. месечно.
- 40 млн. лева ли струва българският земеделски сектор? Осъзнавате ли за каква държава и за каква подкрепа към сектор "Земеделие" говорим. 40 млн. лв. загуба струва българският земеделски производител. Преди 10 години 120 хиляди бяха земеделските производители. В монета те са около 65 хиляди. 15 хиляди от тях са производителите на слънчоглед. Оборотът, който реализират българските зърнопроизводители е в порядъка на 10 млрд. лв. на година. Това са пари, които са в българската икономика, инвестират се в българските села, от тях 3 млрд. лв. са за българските ренти. Как ще платим рентите, ако не можем да си реализираме продукцията.
- Как ще ви се отрази забраната. И каква сума ще противопоставите вие като загуби на 40 млн. лв.,     с който плаши Асен Василев?
- Българският производител е на ръба на оцеляването. Загубите в последните две години за сектора са в рамките на милиарди левове. Ние сме напълно наясно, че държавата няма как да ни компенсира тези загуби и щети, които сме получили в последните две години, но поне да застане зад нас, да ни подкрепи. Може ли комисията по земеделие в европейския парламента да казва - ние ще подкрепим петте държави, които искат продължаване на забраната, а ние да казваме - не. Това е срамно. Бълграският потребител иска да яде българска храна, да употребява българско, олио, а не произведено от украински слънчоглед. Обеснете ни какво наложи това решение.
- Каква обаче е равносметката от стопирания до момента внос на украинско зърно?
- От влизане в сила на забраната до момента количеството слънчоглед, което се реализираше на българския пазар, беше около 200 хил. тона на месец. Цената, на която се изкупуваше този слънчоглед, имаше леко повишение от началото на май до момента и това повишение определено не се отрази на цената на олиото, което е видно от всичко потребители. Цената по време на въвеждане на забраната беше около 640 лв./тон. Преди решението цената беше 760 лв. на тон. След гласуваното решение още от парламентарната икономическа комисия цената започна да пада, първоначално с 60 лв. на тон и търсенето буквално приключи. Днес никой български производител не може да продаде слънчоглед. Зърнопроизводителите в България произвеждат 9 млрд. от брутния вътрешен продукт в България. Това е една-седма от целия БВП на страната ни. Освен това забраната влезе в сила през месец май и цената на олиото до днешния момент единствено и само е слязла надолу. Това е нещо, което всички знаят, но и нещо, с което се спекулира.
- С какви колиества сълнчоглед разполагаме?
- В момента в България има 6000 тона слънчоглед и 2 млилиона тона реколта, която се очаква. Това прави 2 600 000 тона слънчоглед - реколта, която е предостатъчна, за да задоволи първо вътрешния ни пазар на олио и второ преработвателните мощности на маслопреработвателите. Българските производители не искат непазарни цени. Ние искаме просто да се изкупи нашата продукция.


Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ