12 Август 2024понеделник14:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Британците пак са в задънена улица

Много е вероятно изборите на 12-и да не решат нищо

/ брой: 237

автор:Галина Младенова

visibility 3312

- Дядо Коледа, тази година искам да ми подариш Порше!

- Я си поискай нещо друго.

- Добре де, тогава искам Брекзит да приключи.

- Какъв цвят да е Поршето?

Този виц, който обикаля мрежата през последните дни, разсмива цял свят. Всъщност светът вече три години се смее на британците, които се опитват да напуснат Евросъюза, но все нещо не им се получава. Лондон дори насрочи предсрочни общи избори на 12-и с надежда да намери изход от задънената улица. Шансът страната да се измъкне от капана, в който сама се натика, изглежда обаче почти нулев.

Интригата на 12-и всъщност не е дали ще спечелят торите или лейбъристите. Съдейки по анкетите консерваторите на Джонсън лидират убедително пред лейбъристите на Корбин. По-важното обаче е дали партията на Джонсън ще успее да спечели мнозинство. За истински триумф те трябва да се преборят за повече от половината мандати в 650-местния парламент. Ако торите преобладават в парламента, те ще могат да ратифицират споразумението за напускане на ЕС и най-накрая формално да осъществят т.нар. Брекзит на 31 януари или дори по-рано. Ако обаче така и не спечелят мнозинство, вероятно ще бъдем свидетели на нови отсрочки, нови избори или дори нов референдум за членство в Евросъюза.

Друг въпрос е, че т. нар. официално напускане на 31-и е само първата, и то малка, крачка към истинския развод с Евросъюза. След това предстоят дълги и тежки преговори за същинското "разделяне". Джонсън, разбира се, предпочита да пропуска този "малък детайл" в разговорите си с електората.

Всъщност двете най-големи партии упорито избягват темата в предизборните си кампании и започнаха да представят напускането на ЕС като второстепенен, не толкова важен проблем. Лидерът на лейбъристите Джереми Корбин набляга на обещанията "да трансформира Великобритания", да "възстанови" обществените услуги и да удари "данъчните мошеници, хитрите земевладелци, лошите босове и големите замърсители". Борис Джонсън пък обещава да построи още десетки болници, да наеме хиляди нови лекари и медицински сестри. Вероятно по този начин премиерът се опитва да успокои британците, наплашени от слуховете, че торите се гласят да продадат националната здравна система на алчните американци. Джонсън освен това измисли и как да спре нежеланите мигранти - чрез три вида работни визи. 

Колкото и да избягват темата за Брекзита, няма съмнения, че именно отношенията с ЕС вълнуват британците най-много. Запитани коя е основната тема, която ще окаже влияние за кого да гласувате, 29% от анкетираните посочват Брекзит, 17% - здравеопазването, 7% - партийния лидер, 5% - икономиката, 3% - социалната помощ, 3% - екологията, и 2% - образованието.

И какво предлагат партиите?

Брекзит на всяка цена - тази цел преследваше Борис Джонсън още от деня, в който пое премиерския пост. Джонсън иска да изведе Великобритания от Европейския съюз - каквато и да е цената за това.

Лейбъристите пък обещават, ако спечелят изборите, да започнат нови преговори с ЕС и да постигнат ново споразумение за напускане, след което да насрочат нов референдум с въпроса: "Приемате ли напускане според това споразумение или искате Британия да остане член на ЕС?". По-голямата част от лейбъристите не крият, че на такъв референдум биха агитирали за оставане в Евросъюза.

Третата сила - либералдемократите - са пределно ясни: да се отмени Брекзит незабавно. Те са единствената голяма британска партия, която настоява за такава отмяна.

Шотландската национална партия, която управлява в Шотландия, също е против напускането на ЕС и заедно с това е готова регионът да напусне Обединеното кралство. Партията обаче действа и издига кандидати само в Шотландия, затова таванът й е 59 мандата.

На противоположни позиции е Партията на Брекзита. Тя бе създадена от главния евроскептик на Великобритания Найджъл Фараж, посветил целия си политически живот на изтеглянето на страната от ЕС. Партията му е на четвърто място в проучванията преди изборите, но малко вероятно е тя да успее да спечели дори и един мандат.

Вярно е, че консерваторите водят в обществените нагласи, но през последните години социологическите проучвания неведнъж са допускали и сериозни грешки. Като цяло британската избирателна система, която е чисто мажоритарна, прави прогнозите много трудни. А едно договаряне между лейбъристите и либералите в определени избиратели райони може допълнително да затрудни предвижданията.

Ясно е едно - мъглата над Албиона все още е много гъста.

ИПИ: В 22 общини няма работеща аптека

автор:Дума

visibility 75

Геомагнитна буря удари Земята

автор:Дума

visibility 92

БСП тръгва към изборите обединена

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 152

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 80

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 81

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 97

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ