22 Януари 2025сряда16:30 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка БТА

ГЕОПОЛИТИКА

Западът глобализира риска от световна война

Неконтролируемата ескалация едва ли ще остави на Русия шанса да не прибягва до ядрено оръжие

/ брой: 225

автор:Юри Михалков

visibility 5112

Светът е на крачка от ядрен сблъсък между Запада и Русия, след като ракети на САЩ и Великобритания вече удрят международно призната територия на Русия по искане и от името на Украйна. В отговор Москва удари с неизвестна на Запада и неуловима ракета със среден обсег, която беше с обикновен, но по принцип е предназначена за ядрен заряд. Руският президент предварително бе уведомил САЩ/Запада за този удар. Неслучайно Владимир Путин обяви, че конфликтът Русия-Украйна се е превърнал в глобален. Доколко ескалацията ще остане под контрол – ето я крачката, която ни дели от апокалипсиса.

Както обясни Путин в обръщението си към нацията от 21 ноември, с американските ракети АТАКМС и британските „Сторм шедоу“ са ударени Курска и Брянска области. Предвидено е задействането и на френските ракети „Скалп“.

Западните ракети

Като клас оръжия трите вида западни ракети спадат към тактическите оръжия с обсег до 500-600 км. В случая се използват техни модификации с обсег до 300 км. Те застрашават руски райони, които по-рано бяха заплашвани само от дронове. Първите ракети ATAКМС бяха доставени в Киев през 2023 г., но до 17 ноември Вашингтон забраняваше използването им за атаки срещу старата територия на Русия.
Впрочем, сегашните удари с АТАКМС не са първите. От 17 октомври 2023 г. имаше общо 6 украински атаки с тях най-вече срещу гражданска инфраструктура, но в Крим и в завзетите територии в хода на операцията от февруари 2022 г. - включително срещу Кримския мост и Севастопол. При ударите по моста всички ракети бяха свалени. След 25 октомври 2023 г. Русия е прихванала или унищожила 36 ракети.
„Сторм Шедоу“ и „Скалп“ изминават по-голямата част от пътя на ниска надморска височина, а преди удара набират височина и пикират. Този профил на полета затруднява прихващането. Британският в. „Таймс“ съобщи, че 14 руски летища може да попадат в обхвата на тези ракети. Възможно е Киев да се опита да удари бази на изтребители-бомбардировачи Су-34, които активно използват планиращи бомби. Франция вече е предоставила на Украйна 10 ракети „Скалп“ и е обещала общо 40 ракети, писа в. „Монд“.
Според цитирания в руските медии военен експерт Константин Сивков, който е близък до Кремъл, АТАКМС е тривиална и много по-малко опасна от "Сторм Шедоу" или "Скалп". Тя се вижда отдалеч по балистична траектория. Докато при „Сторм Шедоу“ и „Скалп“ траекторията и режимът на полета се определят до най-малкия детайл, полетът е на ниски височини, отчитат се ПВО-системите на противника, а унищожаването на целта е високоточно.
Доскоро Вашингтон забраняваше използването на АТАКМС за украински атаки срещу цели в Русия с довода, че ограничената ефективност на подобна стъпка не си струва риска от ескалация. Но ето, че в средата на ноември Байдън е сменил виждането си, а на 17 ноември пръв за това съобщи в. „Ню Йорк таймс“. Решението му предизвика буря от мрачни предчувствия и прогнози за трета световна, че и ядрена война. „Това е още едно стъпало нагоре по стълбата на ескалацията и никой не знае докъде ще стигне“, каза пред „Фокс нюз“ Майк Уолц, избраният от Тръмп съветник по националната сигурност. „Това е като начало на изцяло нова война“, написа в мрежата Екс Ричард Гренел, който бе и.д. на Националното разузнаване по време на първия мандат на Тръмп.
„Военно-промишленият комплекс изглежда иска да се увери, че ще започне третата световна война, преди баща ми да има шанс да създаде мир“, така в Екс Доналд Тръмп-младши обясни главната причина за промяната в позицията на Байдън.
И сега въпросът е

как по-нататък ще реагира Русия

Владимир Путин заяви, че използването на западни ракети от Украйна ще означава пряко участие на НАТО във военните действия срещу Русия. А от огласяването на новата руска ядрена доктрина става ясно, че това използване покрива поне три условия за прибягването до ядрено оръжие от Русия било срещу Украйна, било срещу цели на трите западни държави – това са старт на балистични ракети срещу Русия, предоставяне на територия и ресурси за агресия срещу Русия, както и агресия от която и да е неядрена държава, но с участието или с подкрепата на ядрена държава, което ще се счита за съвместно нападение. Тоест Кремъл може да прибегне до ядрен отговор, независимо че Украйна не е ядрена държава, а използваните от нея западни ракети не са ядрени. Впрочем това бе потвърдено и от президентския говорител Дмитрий Песков: „Използването от Украйна на западни неядрени ракети срещу Русия според новата доктрина може да доведе до ядрен отговор“.
Мненията за руската реакция се разделят. Русия отвърна с удар по украинското военно предприятие „Южмаш“ с най-новата хиперзвукова ракета „Орешник“ („Лешник“). Това е по-висок клас оръжие от АТАКМС и „Сторм шедоу“ – ракета със среден обсег с обхват до 5000 км, но в неядрен вариант. Според част от анализаторите руският отговор е предупреждение към Запада. Путин изпрати ясен сигнал за готовността си да използва ядрено оръжие в случай на по-нататъшна ескалация, коментира украинският политолог Константин Бондаренко по канала „Политека“. „Руснаците са способни да атакуват цели навсякъде на европейския континент с такива ракети и няма защита срещу тях“, призна и британският военен експерт Алекзандър Мъркюрис в своя ютюб канал.
На другия полюс са мненията, че Русия ще се въздържа от ядрен отговор на „новата война“ и ще се стреми поне ескалацията да бъде контролирана. Пред онлайн изданието „Союзное вече“ Константин Сивков смята въздържането, включително неядрения отговор, като най-безопасен за страната, „за да създадем по-благоприятни условия за взаимодействие с Тръмп, когато той встъпи в длъжност“. Във всеки случай той изключва „глобализирането“ на руския отговор - да се дадат ракети за атаки срещу кораби на САЩ в района на Близкия изток, да се ударят натовски бази или цели на териториите на САЩ и Великобритания. Всичко това крие риск от ядрена война.
В полза на неядрения отговор на Русия говори и военният анализатор Сергей Полетаев. „За нас няма смисъл да ескалираме, защото при сегашния мащаб на конфликта ние бавно, но печелим. И дузина ракети няма да променят това“, обясни той пред Лента.ру.
В тази редица застана и бившият аналитик на ЦРУ Рей Макгъвърн. „Виждам известна гъвкавост от страна на Русия. Според мен той (Путин) няма да позволи да бъде провокиран за извършване на някаква глупост, като да атакува военна база в Румъния или Полша, или в страни членки на НАТО, като по този начин вдигне залозите. За него няма смисъл да прави това, след като печели. Остава му само да изчака точно два месеца, докато дойде новият режим“, обясни експертът в интервю за ютюб-канала „Дайалъг уъркс“.
Известно е също, че Русия е предупредила САЩ за удара с „Орешник“, което трябва да се чете като знак, че Путин не иска неконтролируема ескалация.

Калкулацията на малоумието

„Рентгеново обяснение“ на събитията дава американският политолог от съветски произход Дмитрий Саймс, почетен президент на Центъра за национални интереси в САЩ. „Мисля, че логиката на САЩ е следната: те очакват да поставят Русия в много трудна позиция, като нанесат удари, които няма да бъдат толкова разрушителни и няма да позволят на Русия да отговори по още по-разрушителен начин. Разчетът е, че ударите срещу Русия няма да причинят сериозни щети и Русия няма да използва съкрушителен отговор“, цитира го изданието „Военное дело“.
От друга страна, според Саймс, ако Русия не отговори, САЩ могат да направят още една нова стъпка към нарастваща ескалация. Съобщенията гласят, че Киев продължава да иска от САЩ ядрени крилати ракети „Томахоук“. Ако ги получи и ги използва срещу Русия, това ще означава ядрена война.
Отделно представителят на Стратегическото командване (STRATCOM) контраадмирал Томас Бюканън заяви следното, цитиран в руски медии: „Мисля всички ще се съгласят, че ако трябва да разменяме удари, ще искаме да го направим при условия, които са най-приемливи за Съединените щати“. Адмиралът допуска размяна на ядрени удари, при която САЩ можели да съхранят част от своя ядрен арсенал за по-нататъшното възпиране на противниците. Само че според класическите експертни оценки размяната на ограничени ядрени удари лесно, почти на „автопилот“, може да прерасне в мащабна ядрена война.
И тогава какво? Ще си позволи ли Путин да бъде гъвкав и да не се поддава на провокациите на малоумниците в САЩ и на Запад?

Всеки трети пенсионер - под линията на бедност

автор:Аида Паникян

visibility 343

/ брой: 13

НС решава за имунитетите на трима депутати

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 13

Обявиха грипна епидемия в две области

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 13

КНСБ иска помощи за ток за всички с доход под 848 лева

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 13

Австрийските фирми у нас очакват стабилен бизнес климат

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 13

Банките в Гърция свалиха драстично таксите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 13

Доналд Тръмп подписа първите 100 указа

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 13

Изключиха над 16 000 ученици в Гърция

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 13

ЕК води десет разследвания срещу социални мрежи

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 13

Путин и Си Дзинпин проведоха видеоразговор

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 13

Колко още

автор:Ваня Григорова

visibility 263

/ брой: 13

Настъпва нова ера за ядрената енергия

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 13

Започва златната ера на Америка

visibility 337

/ брой: 13

Европа трябва да осмисли своите цел и роля

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ