Въглища и дърва вече с опаковки и етикети
Левицата обвини екоминистъра Нено Димов в лобизъм
/ брой: 224
Твърдите горива за битово отопление от следващата година ще трябва да отговарят на определени изисквания за съдържание на пепел и сяра - за въглищата, и за влажност - на дървата за огрев. Преди пускането им за продажба ще трябва да бъдат проверени дали покриват тези критерии, да бъдат опаковани по специален начин, етикетирани и всяка партида да разполага със сертификат, че спазва стандартите. Търговци, които не отговарят на изискванията, ще плащат глоби и стоката им ще бъде изземана. Кметове, които не са намалили замърсяването на въздуха в управляваната от тях община, също ще бъдат санкционирани и то персонално. Това предвиждат приетите на първо четене от парламента промени в Закона за опазване чистотата на атмосферния въздух.
Мерките се гласуват година и половина след като България бе осъдена от Еврокомисията за системно надхвърляне на пределно допустимите норми за замърсяване на въздуха. Преди седмица Брюксел установи, че нищо не е свършено и заплаши отново да прати случая в Съда на ЕС и този път да поиска финансови санкции.
Въвеждането на норми за съдържание на сяра, пепел и влага в твърдите горива за битово отопление, което е основен източник на замърсяване с фини прахови частици в населените места, е на дневен ред от години. То ще засегне огромна част от населението, но и бизнеса в тази сфера. Засега няма официални разчети колко ще струва това и на потребителите, и на производителите и търговците. Все още не е ясно какви ще са изискванията за опаковане на въглищата и как това ще изглежда при поръчка на един или два тона твърдо гориво, брикети, или няколко кубика дърва.
Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, която ще извършва контрола за спазването на новите изисквания, трябва да създаде специална лаборатория за 500 хил. лв., която да оценява пусканите на пазара партиди твърди горива. За кметовете се предвижда до три месеца от влизането в сила на промените да изработят и внесат в регионалната екоинспекция план с мерки за подобряване качеството на въздуха в съответната община. Ако не сторят това, ще бъдат глобявани между 2 и 5 хил. лв. Всяка година ще трябва да отчитат изпълнението му. Ако не го направят, санкцията е от 1000 до 5 хил. лв. Същото е наказанието за кметовете и ако няма намаление на превишаванията на пределно допустимите норми за изхвърляните вредни газове спрямо показателите за предходните три години.
Решимостта за опазване на чистотата на атмосферния въздух е закъсняла, за да не влязат санкциите срещу страната ни, се пристъпва към някакво законодателство, заяви депутатът от БСП Манол Генов. Кое лоби обслужихме, г-н министър, попита Генов екоминистъра Нено Димов, който присъстваше в залата, и веднага сам си отговори: "Това, което произвежда и продава горелките? Направил съм си една сметка, че това ще засегне 50-60 хил. домакинства в България."
Непрекъснато по пътя хората влачат дърва. Кой взел клон, кой взел пън, кой спрял бус и товари вътре от клечки до пънове. Къде е тука стандартът, г-н министър? Тези хора как ще ги контролираме? Много е тънък ледът, върху който се стъпва в момента. Добре е да се отчетем пред ЕК, добре е да покажем резултати, но в случая за мен има много,неща, които трябва да се пипнат по този закон", каза още Генов.
Той разкритикува ековедомството и за това, че от предвидените от еврофондовете средства за разработване на общински програми за чистота на въздуха вече 65 млн. евро са отишли само за 7 общини. "Ами другите 20 и няколко, които останаха? Хората трябва да знаят, че бяха лишени от тези средства", посочи Генов.