Митрополит Киприан: Пасха е непреходното доказателство, че Бог е любов
В цялата страна вярващи изпълниха храмовете, за да посрещнат Христовото Възкресение и да се помолят за здраве и по-добро бъдеще
Православните християни празнуват най-големия празник - Възкресение Христово, наричан Празник на празниците, тъй като утвърждава победата на живота над смъртта.
Богослуженията в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" снощи и в столичния митрополитски храм "Света Неделя" тази сутрин бяха водени от Врачанския митрополит Григорий, който след кончината на патриарх Неофит временно е наместник-предстоятел на Светия Синод.
С молитви за здраве и благоденствие богомолци от цялата страна изпълниха църквата "Света Неделя" за днешната служба за Второ Възкресение.
"Днес е Великден. Празник на Възкръсналия Бог. Най-великият християнски празник. Вярвам в това, че всъщност всеки един от нас трябва да постъпва по един единствен начин и това е - всеки ден да се стреми да прави по едно добро", споделиха миряни.
"Всеки един човек трябва, на първо място, да погледне вътре в себе си, да изчисти душата си, сърцето си, мислите си".
Този Великден е по-особен, допълва отец Никола. За първи път посрещаме Възкресение Христово без глава на църквата:
"Бог да упокои душата на Негово Светейшество българският патриарх и митрополит софийски Неофит. Надеждата в Господа никога не умира. Тази раздяла, разбира се, е скръбна, но тя е временна".
И в Стара Загора стотици изпълниха храмовете и запалиха свещичка и се поздравиха с "Христос Воскресе!":
"Здраве и да се обичат"; "Ще си пожелаем всички семейства да са здрави, да живеем в мир, любов и в хармония";
По традиция на Великден митрополитския дом беше отворен за желаещите миряни да го посетят.
Стотици миряни изпълниха църковните храмове в Ямбол за да посрещнат Възкресение Христово.
Поздравът "Христос Воскресе!" изпълни четирите църкви в града.
Всички храмове и параклиси в празничния ден в Ямболската духовна околия са отворени, но поради липсата на свещеници само в част от тях бяха отслужени празнични литургии.
Стотици жители на Пазарджик посрещнаха Великден в катедралния храм "Свето Въведение Богородично". Великденската служба отслужи Пловдивският митрополит Николай. Точно в полунощ камбаните на храма възвестиха Христовото Възкресение.
Перничани и днес се стекоха в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски”, за да почетат Възкресение Христово. Храмът бе огласен от възкресни песнопения.
Да бъдем по- добри и човечни, да има здраве и мир си пожелаваха перничани.
Възкресението на Господ е най- забележителното събитие в мироспасителната история, каза отец Людмил - предстоятел на храма:
"То е победа на живота над смъртта, тържество на правдата над неправдата и завършек на изкупителното дело на богочовека Господ Иисус Христос. Поздравявам всички жители на град Перник с най-големия християнски празник Възкресение Христово и им пожелавам много здраве, радост, успех и мъдрост.
Сърцата им да се изпълнят със смирение и любов, защото нашият Бог се е пожертвал заради огромната си любов към нас, поемайки нашите грехове. Честит и благословен празник! Честито Възкресение Христово!"
По традиция и тази година храмът бе огласен от възкресни песнопения в изпълнение на камерния смесен хор "Иван Топалов" към Двореца на културата.
В Смолян не стихва потокът от вярващи към Катедралния храм "Св. Висарион Смоленски", дошли да запалят свещ преди иконите за Възкресение Христово.
Великден събра отново хора от близо и далеч. Цели фамилии вярващи от рано сутринта се стичат в църквата, за да запалят свещ и се помолят.
"Нека Христовото Възкресение да бъде за всички вас извор на утеха и духовна радост! Господ Иисус Христос винаги да разпръсква върху вас светлината на пасхалната радост, която да ви дарява любов, духовни сили и подкрепа в трудния житейски път.
С Христовото Възкресение ние сме избавени от тъмнината на ада и ни е дадена възможност за друг вечен блажен живот", каза в благослова си Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия епископ Висарион.
Жителите на Габрово се помолиха за здраве и мир в най-светлия ден от годината – Възкресение Христово.
Централните храмове в Габрово се изпълниха с хора за празничното богослужение за Второ Възкресение. На излизане всеки получи червено яйце.
По традиция празничното събиране е семейно и около масата се подреждат няколко поколения.
Християни и мюсюлмани заедно празнуваха Великден в Кърджали. Те бяха в църквата "Свети Георги" при възвестяване на Христовото Възкресение и в градинката пред храма, където днес имаше детско веселие.
На службата снощи присъстваше и кметът Ерол Мюмюн.
Най-много яйца – 1 800, обагриха децата от неделното училище при храма "Свети Йоан Предтеча". През целия ден вчера те усърдно работеха, за да може днес да покажат своите творения.
Част от боядисаните над 3 000 яйца бяха раздадени на самотни и социално слаби жители, а другите участваха в конкурс за най-здраво яйце. На празника пред църквата "Свети Георги" дойдоха много местни жители.
Според отец Петър това е кърджалийска традиция.
"С децата на нашия град ги събираме, за да могат, както нашите деди, и те да се научат да живеят заедно, без разлика на вяра, пол и народност. Защото нашата съдба в нашия град е такава, че винаги сме живели заедно и заветът на нашите предци е да има мир и разбирателство. И най основното - във всички празници да бъдем заедно".
За Великден в Кърджали беше показана и една от най-ценните икони от колекцията на художествения отдел към Историческия музей. Неин автор е гръцкият зограф Константинос Алексиу. Това вече е традиция, каза д-р Мария Спиридонова:
"Фондовете са изключително богати. Решихме за големи празници да извадим малка част от тези фондове."
БНР