31 Октомври 2024четвъртък18:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Провалилият се модел

Защо Европа не можа да изгради мултикултурно общество

/ брой: 43

автор:Петър Бочуков

visibility 2298

Експериментът се провали, призна и британският премиер Дейвид Камерън. Мюсюлманите не вярват в универсалните права на човека, в равенството пред закона и не споделят нашите ценности, заяви той в речта си на конференцията по сигурността в Мюнхен в началото на месеца. Тези хора не се превръщат в терористи за един ден, но процесът на радикализация е очевиден, обобщи Камерън. Преди него подобно признание миналата есен направи Ангела Меркел. На среща с актива на младежката организация на ХДС в Потсдам тя каза, че усилията на Германия да изгради общество, в което съжителстват различните култури и етноси са категорично пропаднали. Не закъсня с очакваната си реакция по болната тема и френският президент Никола Саркози, който също призна провала на идеята за мултикултурно общество. "Бяхме прекалено загрижени за идентичността на човека, който пристига, и недостатъчно за идентичността на държавата, която приема този човек" - каза в интервю по телевизията той. Неуспеха на идеята имигрантите да живеят по европейските правила отчитат напоследък все по-гласовито държавници и в други европейски столици. 
Събужда ли се Европа след десетилетия на прокламиране фалшиви ценности? Не са ли закъснели откровенията на водещите европейски политици? И защо тези откровения идват тъкмо сега? Отговорите на тези въпроси не са еднозначни. Безспорен е обаче фактът, че поради кризата Европейският съюз е изправен пред сериозни трудности и изпитания. От една страна, "неканените гости" сядат на общата софра, без да са заслужили. Но това е по-малкото зло. Опасността за сигурността в европейските страни, приютили огромни колонии от емигранти поради исторически причини (колониализма) или икономически (гастарбайтерите през 60-те години в Германия и източноевропейците, след като се срути Берлинската стена), е, че те на практика са насърчавани да живеят отделени от обществото на домакините им по свои, произтичащи от вярата им  закони, обичаи и традиции. Очаквано бе, независимо от внушенията в медиите и в речите на политиците, търпимостта към чуждата религия и култура, да се пропука. Защото, съзнателно или не, дълго време бяха подценявани историческите корени на различията в манталитета. Мюсюлманите запазиха своята самобитност, но не станаха европейци. Така се зароди взаимната нетърпимост, прерастваща нерядко в агресия. В продължение на много години след войната старият континент постепенно се превърна в терен за уникален експеримент, при който опитът за интеграция не успя. В резултат, вместо мултикултурно общество се получи сегрегация или паралелно съжителство на различни култури. Към това се прибавиха и страховете, че поради високата раждаемост при имигрантите има реална опасност след няколко десетки години те да преобладават. И сега в много германски и британски градове най-често срещаното мъжко име при новородените е Мохамед. Тази заплаха вече се осъзнава. Не случайно през последните години все повече избиратели подкрепят националистически и крайнодесни партии, ксенофобията се засилва.
Според Евростат в "единна Европа" днес живеят около 44 милиона мюсюлмани. През 2030 г. те ще бъдат 52 милиона и ще съставляват 8.5 процента от населението на континента. Тези цифри включват и изповядващите исляма на Балканите - в България, Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Македония и Косово, които са коренни жители на тези страни. Днес имигрантите в богата Европа не горят от желания да споделят европейските ценности и предпочитат да изграждат общество, основано на заветите на пророка Мохамед. В Германия например, където "правоверните" са около 6-7 милиона, за душите им се грижат 2500 ходжи. А на територията на Великобритания има 1600 джамии.
Демографската перспектива е стряскаща. В същото време дълбоко погрешна е политиката на закрила на проислямски активисти. Лондон например дава политическо убежище на самопровъзгласилия се за премиер на Чеченската република Ичкерия Ахмед Закаев, който е преследван в Русия за тероризъм. Египетското "Мюсюлманско братство" има свой филиал в британската столица, свои представителство там имат проиранската групировка Хизбула, навремето във Великобритания е учил Осама бен Ладен, а сега все още действа екстремистката организация "Ал Мухаджирун".
Имигрантите-мюсюлмани ползват германската социална система, но отказват да се интегрират в обществото и да научат немски език, заключава в книгата си "Германия се самоунищожава" видният социалдемократ Тило Сарацин, който бе уволнен от управителния съвет на Бундесбанк заради станалата бестселър книга. В нея той предрича, че Германия няма да загине с внезапен гръм и трясък, а ще  угасне мирно и тихо заедно с демографски обусловеното изчерпване на нейния интелектуален потенциал. "Кой ще знае след сто години, когато германците ще бъдат 25 милиона, а мюсюлманите 35 милиона "Нощна песен на странника" на Гьоте? Изучаващият Корана в съседната джамия едва ли", заключава Сарацин.
Албания е единствената европейска държава с положителен демографски баланс. Това обстоятелство повелява - ако искат да оцелеят големите европейски държави и техните производства да бъдат конкурентоспособни и в бъдеще, те трябва да внесат работници от Юга, повечето от които мюсюлмани. Но тъкмо те не са желани. Което означава, че културното многообразие вече не е безспорна ценност, а източник на заплахи. Европейците отдавна усещат това. Както свидетелстват резултатите от анкета на германския социологически институт Аленсбах, 67 процента от запитаните смятат, че мюсюлманите не признават базовите ценности на германското общество, а 55 процента са убедени, че имигрантите-мюсюлмани спъват развитието на Германия. Само преди няколко седмици проучване на Френския институт за изучаване на общественото мнение и вестник "Монд" показа, че близо половината от 1600-те респонденти във Франция и Германия виждат в исляма заплаха за своите страни.
Днес на дневен ред в ЕС е контролът над притока на имигранти от Северна Африка. Събитията в Египет, Тунис, Алжир, Йемен, Либия, Бахрейн и други арабски държави провокираха рязко увеличаване на имиграцията в благоденстваща Европа. Вече сериозно се обсъжда създаването на европейска система за гранична охрана с цел контрол над нелегалния човешки поток. За да се добие представа за мащабите му, е достатъчен фактът, че на границата между Гърция и Турция от юли до септември миналата година са били заловени близо 80 процента от опиталите се да стъпят на "обетованата европейска земя" 47 хиляди нелегални имигранти. Основната част от тях са афганистанци, иракчани и сомалийци. Гръцкото правителство наред с другите мерки, предприемани в рамките на ЕС, предвижда стрителството на стена по границата с Турция, каквато има между САЩ и Мексико и между Израел и Газа.
Тези дни италианското правителство обяви извънредна хуманитарна ситуация, за да ускори въвеждането на мерки за ограничаване притока на хиляди нелегални емигранти от Тунис. Италия бе принудена да поиска помощ от Еврокомисията, след като граничните власти отчетоха, че само на остров Ламбедуза пристигат по хиляда тунизийци на ден. Според експерти сегашният бежански натиск е прелюдия към това, което може да се очаква в бъдеще. Франция показа един от възможните пътища за решаването на проблема с новите имигранти. В интервю за в. "Паризиен" вътрешният министър Брис Ортфьо отчете, че в акцията срещу настанилите се нелегално цигани в околностите на Париж са разрушени 518 катуна и 3700 техни обитатели са експулсирани (60-70 от тях са български цигани). Назовавайки проблемите с истинските им имена, в Мюнхен Камерън каза още, че трябва да се обърне страницата с грешната политика от миналото и че Европа няма нужда от "пасивна толерантност, а от мощен либерализъм". Тя се нуждае също от по-твърда политика към организациите, които насърчават ислямизма. Дали преоценките на Камерън, Меркел и Саркози не са твърде закъснели?


Тези кадри не са от Изтока, а от столицата на Германия


Британските власти направиха разследване, за да проверят истинността на твърдения в печата, че учебната програма в мюсюлманските неделни училища подстрекава децата към насилие, нетърпимост към християните и екстремизъм. Въпросните училища са финансирани от саудитското правителство. Репортер на БиБиСи установил, че учебниците, използвани в тези училища, оправдават екзекуцията като наказание за содомия и учат младежите, че наказанието за кражба е рязане на ръце. В предаването "Панорама" бе съобщено, че ученици на възраст от 6 до 18 години посещават над 40 неделни училища на територията на Великобритания и Северна Ирландия, в които се преподава по саудитски учебни планове. Журналистът, подготвил предаването, твърди, че неделните училища се посещават от общо около 5000 ученици и че сградата в Западен Лондон, където са намерени цитираните книги, е собственост на саудитското правителство.

На италианския остров Ламбедуза пристигащите от Тунис бежанци надхвърлят 1000 дневно

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ