20 Август 2024вторник15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бюджетът - против стратегията

/ брой: 155

автор:Велиана Христова

visibility 2656

Бюджетът на държавата бе гласуван вчера - с политически лакърдии и автоматично натискане на копчетата от страна на ГЕРБ, с още по-автоматично отхвърлени аргументи, изказани от останалите.
 Стратегията за икономическо развитие на България в близките няколко години, изготвена от икономическото министерство (МИЕТ), бе представена преди два дни. В нормалните държави тези два документа, които имат основно значение за всяка страна, са тясно обвързани, годишните бюджети следват плътно националната стратегия. У нас между стратегия и бюджет няма нищо общо.
Според стратегията на МИЕТ "големият скок" на България напред и 90 на сто от експорта ни трябва да дойдат от промишленост и високи технологии. Когато в ЕС и в света говорят за високи технологии в промилеността, имат предвид не елементарните технически подобрения и рационализации, а производствата, в които е вкарана наука и чиито продукти са резултат от научни технологии. Високите технологии по света имат само един родител - науката. Стратегията на икономическото министерство отговаря: вдигаме за няколко години инвестициите за наука до 2% от БВП. А какво казва бюджетът, приет вчера - намаляваме инвестициите за наука от досегашните 0,3 на сто от БВП до 0,2 на сто! Клъцваме субсидиите на вузовете с 20 на сто, орязваме бюджета на БАН с 40 на сто спрямо 2009 г. Вузовете се готвят да затворят врати за икономии през зимата, а в научните институти дори не мислят за ток и парно, мислят колко учени да съкратят, та да се вместят в мизерната субсидия на Дянков. Оттук нататък чакаме от небето да паднат нови технологии в изпълнение на стратегията на икономическото ведомство. Няма как да проработи това, което съзнателно си затрил.
 Да речем, че Светият дух ни прати наука и висши технологии. Къде ще паднат те? Едва ли в двете силови министерства, които обират големия пай от държавния бюджет. Ще паднат в ония 95 на сто от предприятията ни, които са с работници от от 10 до 30 души, и в които, според признанието на самия министър Трайчо Трайков, работят нископлатени и неквалифицирани хора. Как се прави "големият скок" в иновациите и технологиите без наука и без работници, квалифицирани да работят с продуктите й? Ами, не се прави. Частните инвестиции в иновации щели да бъдат стимулирани с 50% субсидия за всеки приоритетен проект, вика МИЕТ. Да, ама просветното министерство току-що вкара проект за промени в Закона за стимулиране на научните изследвания, в който отново няма никакви стимули ни за държавни, ни за частни инвестиции за наука и технологии. Нито пък има стимули чужди инвеститори да влагат пари в наши предприятия, внедряващи висши технологии. Защо се чуди министърът, че в България били вкарани 36 млрд. евро чужди инвестиции, пък страната ни си седи на последно място в ЕС по всички икономически показатели.
Защо тя седи там, Трайков може да си отговори, ако погледне къде са вложени въпросните чужди инвестиции. Не са във високи технологии, нито в наука. А са тъкмо в дейности с използване на евтина работна ръка и на природните ресурси на страната ни, които, както министърът е наясно, не осигуряват икономически ръст. Е, що тогава според стратегията му ще се създава не друго, а единен орган за концесии на подземни богатства? Концесиите на подземни богатства означават само едно - нова експлоатация на нашите находища за жълти стотинки от страна на чужди държави. Стратегия би било да кажем колко предприятия за преработка на суровини ще пуснем, та да продаваме навън обработени метали скъпо и прескъпо. И да пълним бюджета с данъците върху печалбата. Защото бюджет се пълни от производство, не от джобовете на хората, както иска ГЕРБ.
Да, ама не. Така е, когато властта "за заблуда на врага" пише стратегия, която не се осигурява с бюджет; а до нея - бюджет, правен без стратегия.

Жълт код за валежи и гръмотевици в половината страна

автор:Дума

visibility 77

На ръба сме на политически крах

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 158

Румен Радев отхвърли служебния кабинет заради Калин Стоянов

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 158

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 287

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 316

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 277

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 285

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ