Макрон: Европа не е васал на САЩ
Немски политолог се възмути от наглия натиск на Америка върху страната ни да спре "Южен поток"
/ брой: 223
"САЩ са наш исторически съюзник и продължават да бъдат. Но да си съюзник, не означава да си васал. Ние не трябва да сме зависими от тях", заяви френският президент Еманюел Макрон по телевизия TF1 от борда на френския самолетоносач "Шарл де Гол".
Той отказа да коментира изказванията на Доналд Тръмп в туитър срещу идеята му за европейска армия: "Няма да отговарям на туитите и не мисля, че френският народ чака това от мен". Франция трябва да бъде суверенна и нейната отбрана автономна, подчерта Макрон.
"Мога ли да кажа на французите, че поверявам цялата наша сигурност на Съединените щати. Не. Защото аз вярвам в нашия суверенитет и суверенитета на Европа. Бих искал да бъдем автономни в защитата на киберпространството, във всички части на нашите въоръжени сили - на суша, във въздуха и в Космоса. За да стане това, ние не трябва да сме зависими, включително и от САЩ", изтъкна Макрон. Той добави, че "в някои сфери Франция е била твърде зависима от САЩ, това не е добре".
Коментирайки изказването на Макрон, германският политолог Александър Рар изтъкна пред руския в. "Взгляд", че поведението на САЩ "възмущава европейците. Те все повече и повече проумяват, че за американците Евросъюзът е част от някаква "Трансатлантиада" или "Панамерикана". По думите на Рар от съюзнически отношенията между Германия и САЩ са се превърнали във васални. "На немците се забранява да водят диалог по енергетиката и партньорство с Русия. Искат с всички сили да забранят строежа на "Северен поток 2", макар че това е суверенно право на немските фирми, на Евросъюза. Просто американците по нагъл начин започват да се намесват в европейските дела", коментира Александър Рар.
Той напомни как навремето група американски сенатори посети България и забрани на София да изгражда "Южен поток". Напоследък американците се обявяват и срещу създаването на единна европейска армия. "Това не е ли васалство?", пита Рар.
Според него такова отношение се демонстрира в много сфери, особено финансовата. Американците налагат екстериториални санкции, което вече възмущава европейците, които разбират, че Европа за САЩ е "Трансатлантиада" или "Панамерикана".
Другият проблем е, че това васално отношение го виждат само французите и немците. "А такива страни като Полша и балтийските държави и дори Великобритания доброволно приеха ролята на американски васали и ще тикат Европа в тази посока, а не в посока на независимостта", обобщи политологът.
Междувременно медиите предадоха, че усилията на ЕС да създаде механизъм за разплащания с Иран, който да заобиколи санкциите на САЩ, са пред провал. Нито една страна от ЕС не се съгласила да приеме щабквартирата на такава структура, защото се опасява от санкции на САЩ, обясниха дипломатически източници.