Горивата без биодобавки през зимата
Властта спешно търси решение за скъпото гориво
/ брой: 223
През зимата горивата да нямат биодобавка, за да може цените им да бъдат намалени. Това е едно от предложенията на БПГА, оповестени след среща с вицепремиера Томислав Дончев, на която са обсъждани спешни мерки за успокояването на пазара. Подобни практики с биодобавката имало в някои европейски държави – например Австрия и Германия. От асоциацията посочват, че биокомпонентата е двойно по-скъпа спрямо цената на самото гориво. Премахването през зимата можело да стане, без да се нарушава общото задължение на България по европейското законодателство.
Осъзнавайки сложността на момента, фирмите от бранша работят и ще продължат да работят с минимална печалба, казват от асоциацията. Компаниите от БПГА били готови и да обсъждат промяна на корпоративните си стандарти с цел намаляване на разходите за издръжка. Асоциацията потърсила съдействие от правителството за разговори с Комисията за защита на конкуренцията, така че фирмите да могат да публикуват себестойността на продуктите, за да има яснота за съществуващите маржове. Тази мярка трябва да важи за всички участници на пазара, в това число и за т.нар. ведомствени бензиностанции.
БПГА предлага също така при извършване на проверки от страна на държавни органи да се обявяват конкретно проверените обекти, както и нарушенията, които те са извършили. От браншовата организация настояват и за мерки срещу сивата икономика, и за влизането в действие в срок на закона за горивата. Междувременно вицепремиерът Томислав Дончев и представители на големите вериги бензиностанции обсъдиха вчера мерки за намаляване на цените на горивата. След срещата изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев коментира, че се търси начин да дадат своя принос за нормализиране на пазара. Вчера финансовият министър Владислав Горанов обяви намерение компонентите, които формират цените на бензина и дизела, да се изписват на касовите бележки от бензиностанциите.
Основната причина за високите цени на горивата за крайните потребители е фактът, че руската компания "Лукойл" контролира по-голямата част на акцизните складове, което й дава възможност да контролира цените въпреки ниския акциз и ДДС за горивата. Официално "Лукойл" притежава 40% от бензина в акцизните складове, но с подставени лица този процент достига до 85-90%, заяви енергийният експерт Васко Начев в ефира на БНТ. На практика всички големи играчи купуват от "Лукойл". Внася се единствено високият клас А100, така че има нещо изкривено, добави той. По думите на експерта е нужно да се предприеме законодателна инициатива, с която да бъде сменен моделът, по който работи пазарът на горивата в страната, тъй като дори да се намали акцизът, най-много след шест месеца цените отново ще достигнат сегашните нива. Пазарният механизъм за търсене и предлагане работи безотказно. В този смисъл това е мястото, към което правителството трябва да насочи усилията си, подчерта Начев. Според него цените на горивата в страната са винаги малко под фокуса на общественото недоволство, а за последните два дни цената на бензина клас А95 е паднала с 0,20 лв. Ако погледнем таксите, акцизът и ДДС у нас са сред най-ниските, а в същото време се доближаваме цените на горивата в Европа.