На 88 годишна възраст - на Светли понеделник, почина pапа Франциск. Той е издъхнал в резиденцията Санта Марта. Новината за кончината му беше потвърдена от Ватикана в специално видеообръщение.
кардинал Кевин Фаръл: "Най-скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя смъртта на нашия Свети отец Франциск. В 7.35 тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на служба на Господ и на Неговата Църква. Той ни учи да живеем ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните. С огромна благодарност за неговия пример като истински ученик на Господ Иисус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на единия и триединния Бог".
На 13 март 2013 г. 76-годишният аржентински кардинал Хорхе Марио Берголио, архиепископ на Буенос Айрес, е избран за 266-и папа, като за свое папско име избира Франциск. Той е първият папа от двете Америки, първият член на Ордена на йезуитите на Свети-Петровия престол и първият папа с името на Свети Франциск от Асизи.
"Аз съм голям грешник, но се доверявам на божията снизходителност и търпение и в страданието аз приемам /да стана папа/", казва архиепископът на Буенос Айрес Хорхе Марио Берголио, когато бил запитан от кардиналите в конклава дали приема да бъде следващ папа. На първата си пресконференция той обяснява и защо е избрал да носи името Франциск, като припомня примера на Свети Франциск от Асизи, станал символ на мира, на аскетизма и на службата в полза на бедните.
На 17 март 2013 г. папа Франциск се появява за първи път на балкона на бъдещия си апартамент във Ватикана, за да произнесе първата си традиционната неделна Ангелска молитва пред 150-хилядното множество на площад „Свети Петър“. В нея той сам определя трите основни направления на своето служение - да бъде солидарен с бедните, да работи в полза на мира и да брани творението на Бога, което освен човека включва всички живи същества и цялата природа.
Папа Франциск официално е интронизиран на 19 март 2013 г. в деня на Свети Йосиф, покровителя на Католическата църква, в базиликата „Свети Петър“. На литургията на площад „Свети Петър“ присъстват стотици хиляди хора, представители на 33 християнски църкви и на 132 правителства и международни организации.
Последната среща на папа Франциск с чуждестранен лидер беше вчера, когато той се видят за няколко минути с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Папата му подари шоколадови великденски яйца за трите му деца, вратовръзка с щампите на Ватикана и броеница, припомня АНСА. На 9 април папата се срещна за кратко и с британския крал Чарлз Трети и неговата съпруга, кралица Камила.
Последната публична проява на папата беше вчера по повод Възкресение Христово, когато Франциск се появи за кратко, за да благослови хилядите хора, събрали се на площад „Свети Петър“ във Ватикана и бе посрещнат с радостни възгласи и аплодисменти, предаде АНСА. „Братя и сестри, Честито Възкресение Христово!“, каза Франциск. Той не присъства на Великденската литургия на площада и вместо това остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на литургията именно Франциск се появи на балкона над входа на базиликата „Свети Петър“, помаха на хората, поздрави ги с Христовото Възкресение и ги благослови, а после помоли монсеньор Диего Ривели да прочете речта му. В традиционното му послание за Възкресение Христово папата говори за ценността на всеки един човешки живот, за насилието над жените и за разоръжаването, без което никакъв истински мир не може да бъде постигнат, припомня АНСА. След прочита на неговото послание папа Франциск обиколи площад „Свети Петър“ с открития папамобил за първи път, след като бе изписан от болница, където се лекуваше над месец заради тежката двустранна пневмония.
Папа Францик почина в Юбилейната за Римокатолическата църква година, започнала на 24 декември 2024 г. и приключваща на 6 януари 2026 г. Това трябваше да бъде един тържествен и радостен за Църквата юбилей, но заради кончината на Франциск сега той ще остане в архивите като една тъжна година, отбелязват италиански медии
БТА
БНТ