Президентът обмисля вето върху новите квоти за чужди работници
Президентът Румен Радев обмисля дали да наложи вето върху промените в Закона за трудовата миграция, които позволяват на бизнеса да внася до 35% работници от трети страни. Държавният глава е поискал от работодателските организации становище по казуса, за да прецени дали да подпише указа за обнародване на закона или да го върне обратно в Народното събрание.
Припомняме, че промените в закона бяха остро разкритикувани от опозицията и от синдикатите. По-високите квоти за внос на работници от трети страни бяха прокарани от ГЕРБ почти на тъмно, с редакция на текстове между първо и второ четене на закона в пленарна зала.
Работодателите обаче продължават да настояват, че има недостиг на работна ръка и че промените в закона са "умерено голяма стъпка къв решаването на проблеми". Те съветват Румен Радев да не налага вето над промените.
Припомняме, че с приетите окончателно на 1 март текстове делът на работниците от трети страни, които могат да бъдат в една компания, се увеличи от 10% на 35%. Отпадна и пазарният тест за получаване на Синя карта на ЕС. Този тест предвиждаше публикуване на обява за търсене на български висококвалифицирани работници, подходящи за дадената позиция, преди за нея да бъде привлечен чужденец, гражданин на страна извън ЕС. Беше прието и отпадане на списъка от професии, за които има недостиг на висококвалифицирани специалисти, което означава, че ще се улесни вносът на работници с всякакви специалности. На практика вече няма да е нужно да се доказва, че в България има дефицит на такива кадри.
Трябват ни мерки за връщане на висококвалифицираните специалисти българи у нас, а не промени за облекчаване на вноса на работници, коментираха тогава от КНСБ. Според лидера на организацията Пламен Димитров работодателите спекулират с информацията, че спешно им трябват работници чужденци. За миналата година получилите достъп до пазара на труда у нас граждани на трети страни са едва 5156, като около 4000 от тях са за сезонна заетост за 90 дни. В обща декларация на "Подкрепа" и КНСБ синдикатите категорично се противопоставиха на новите промени. Те ги определят като опит за провеждането на трудов и социален дъмпинг.