Миграцията и корупцията влизат в Стратегията за национална сигурност
Миграционният натиск и корупцията по високите етажи са сред проблемите, записани в Стратегията за национална сигурност, одобрена днес от парламента.
Миграцията се превръща в дългосрочен задълбочаващ се проблем с риск, ако не се управлява, да се превърне в стратегическа заплаха за демократичните общества и икономиките в транзитните и приемащите държави, е записано в актуализацията.
Корупцията, в частност корупцията по високите етажи, остава един от основните проблеми на съвременното българско общество. Нейното разпространяване е следствие от непрозрачната промяна на собствеността, неадекватното регулиране на обществените и икономическите отношения, неефективния контрол и пропуските в правораздаването, се констатира в текста. Новият антикорупционен орган е посочен като един от начините за борба с явлението.
Новата Стратегия бе подкрепена от всички парламентарни групи с изключение на депутатите от БСП, които гласуваха "въздържал се".
Документът е с времеви хоризонт до 2025 г. и е предложен от Министерския съвет.
В нея е предвидено поетапно увеличаване на бюджета за отбрана до 2 на сто от БВП на страната. Заложено е и придобиване на нови основни бойни платформи, цялостна модернизация на въоръжените сили. Акцентира се върху значението от създаване на система за прозрачен, ясен подбор и кариерно развитие на военнослужещите и цивилните, както и тяхното мотивиране.
В стратегията е констатирано, че пълномащабен военен конфликт срещу България е малко вероятен, но расте заплахата от хибридни действия и кибератаки. Посочва се, че радикализацията и тероризмът ще продължат да генерират заплахи за глобалната и националната сигурност.
Развитието на ядрената енергетика има стратегическо значение за националната ни сигурност. Особено място заемат удължаването на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и изграждането на нови мощности като перспективен ресурс за производство на беземисионна електрическа енергия", се посочва в стратегията.
От БСП искаха вместо "нови мощности" да пише "АЕЦ "Белене" или "втората атомна", но тези предложения не бяха приети. От левицата коментираха още, че промените в документа са правени хаотично и според тях правителството няма капацитет да изготви качествена стратегия.