Трите желания на Тръмп
/ брой: 4
Преизбирането на Доналд Тръмп за президент се оказа нож с две остриета. Добрата новина е, че той сериозно се е ангажирал с прекратяването на войната в Украйна - дал си е срок до шест месеца, с което нанесе сериозен удар под кръста не само на Киев, но и на Западна Европа. Лошата е, че се държи сякаш е хванал златната рибка и изрича трите си желания, свързани с териториални претенции и бизнес интереси. Смешното и абсурдното в случая е, че апетитите му са към Канада, Гренландия и Панамския канал. Ако в началото звучеше като шега междусъседското заяждане с Трюдо и датския крал, то с всеки изминал ден става ясно, че налудничавите му идеи трябва да бъдат бъдат спрени, докато все още не е станало прекалено късно.
Погледнато реално, още не е встъпил в длъжност, а вече се разпорежда като господар и прекроява света, в своя полза, разбира се. Явно така смята да "направи Америка отново велика". Някъде в обърканото му съзнание САЩ и Канада заедно ще се превърнат в "икономическа сила“, която "наистина ще бъде нещо“. И вече пресмята колко пари ще получи от износа на канадските автомобили, млечни продукти или дървен материал. Дори съвсем категорично заявява, че ще приложи "икономическа принуда". Имайки предвид, че според допитванията консерваторите са фаворити да спечелят изборите, а те боготворят Тръмп, нищо чудно желанието му да е закон за тях...
"Единственият американски президент, който не е започвал война през последните десетилетия" обаче не изключва използването на военни сили над Гренландия и Панамския канал. "Нуждаем се от Гренландия за целите на националната сигурност, говорим за това от дълго време“, категоричен е той. Оказва се, че от 1867 г. правителството на САЩ многократно е разглеждало възможността да закупи или дори да се опита да придобие Гренландия, най-големият остров на планетата, който не е континент.
"Панамският канал е позор." "Това, което се случи в Панамския канал, Джими Картър ни ги даде за 1 долар и те бяха длъжни да се отнасят добре с нас“, коментира положението в Централна Америка.
Съвсем логично, Дания, Панама и Канада отхвърлят идеите на Тръмп и заявиха, че няма да се откажат от териториите си.
Трите желания на Тръмп на този етап няма как да бъдат изпълнени, но американците отдавна са показали, че разумните постъпки не са им силна страна. Какво ще стане, предстои да видим от 20 януари нататък...