Православен календар
Църквата почита на 13 септември Обновление на храма на св. Възкресение. Св. свщмчк Корнилий стотник (Предпразненство на Въздвижение на Св. Кръст Господен)
/ брой: 175
Корнилий бил езичник, а обръщането му към Христа станало по чудесен начин
Св. Корнилий станал известен в Божията църква не много след Възнесението на Господа Иисуса Христа и първата, апостолската Петдесетница. Той живеел в Кесария Палестинска. Бил стотник от полка, наричан Италийски. Произхождал от знатна римска фамилия. Отначало езичник, той станал "прозелит на вратата" - вярвал в Единия Бог, както вярвали юдеите, обаче не изпълнявал юдейските обреди. Той бил благочестив и богобоязлив с целия си дом, че правел много милостини на народа и че винаги се молел на Бога. Господ обикнал добродетелния езичник и го приел като пръв член на Своята Църква из средата на езичниците.
Обръщането на Корнилий към Христа Бога станало по чудесен начин. Веднъж, по време на гореща молитва, той се удостоил да види ангел Божи, който му известил, че неговите молитви и милостини са угодни. При това ангелът заповядал на Корнилий да прати човеци в град Иопия, да повика при себе си апостол Петър и да изпълни всичко, което той ще му каже.
На другия ден пратениците били вече на път. Когато били пред входната врата, Дух Свети внушил на апостола да тръгне с тия пътници към дома на Корнилий. Апостолът приел пратениците, нагостил ги и на другия ден тръгнал с тях за Кесария. Заедно със своите домашни, роднини, приятели и познати Корнилий го посрещнал радостно и почтително.
Св. апостол Петър започнал своята проповед за Господ Иисуса Христа. Дух Свети слязъл върху всички, които слушали словото. И те започнали да прославят Бога и да говорят на разни езици. Слушащите юдеи се смаяли, че и върху езичниците се излял дарът на Пресветия Дух. Корнилий, цялото му семейство и всичките му роднини и приятели, които присъствали на това тържество, приели свето Кръщение.
Тръгнал с апостол Петър и пламенно благовестял истината за Сина Божи
Като станал християнин, член на Божията църква, Корнилий оставил всичко и тръгнал с апостол Петър, който го възвел в епископско достойнство. Заедно с него обиколил много страни, като също пламенно благовестял спасителната истина за Сина Божи.
Когато апостол Петър бил в Ефес, получил известие, че в град Скипиосис господствало с груба сила езичеството. Апостолът, Тимотей и Корнилий разсъждавали кой от тях да отиде да възвести словото Божие в тоя град, потънал в тъмнина и смъртна сянка. Хвърлили жребие и изборът се паднал на Корнилий.
Преданието говори, че ревностният Корнилий се отправил незабавно към жителите на тоя нечестив град. Там претърпял много поругания и мъчения за Христа. С Божия сила разрушил храма на Аполон и кръстил княза на тоя град, Димитрий, заедно с няколко стотици езичници.
Стигнал до дълбока старост. Бог му предизвестил деня на кончината. Той повикал в течение на известно време при себе си всички християни. Дал им последни напътствия да преуспяват в християнските добродетели. Помолил се на Бога за всички тях, оставил свой приемник и тихо и блажено починал.