Мегаяко, ама не съвсем...
/ брой: 4
Едно момче почина след употреба на вейп с хексахидроканабинол. Не знаем колко други, дори и по-малки деца борят скуката си с вейпове с наркотик. Възможно е дори да не осъзнават, че в тези мегаяки модерни устройства, които ни заливат от реални и електронни магазини, има упойващи вещества или да не си дават сметка до какво води употребата им. Е, ще го разберат, когато му дойде времето.
Само че, преди да дойде това фатално необратимо време, отговорните държавни органи би трябвало да се погрижат и без това шепата български подрастващи да достигнат поне трудоспособна възраст в добро физическо и психическо здраве.
От изслушването в парламента на здравния министър стана ясно, че от началото на октомври миналата година до момента РЗИ в страната са извършили близо 4400 проверки в търговски обекти и обществени обекти за хранене за употребата на райски газ. Установено е само едно нарушение! Само че тези магазини работят по Закона за храните и МЗ не може да осъществи пълен контрол, а и хексахидроканабинолът не е точно райски газ, а наркотик. Така нещата отиват в МВР. По време на изслушването от депутатите на вътрешния министър стана ясно, че всички ангажирани във ведомството дирекции работят в координация помежду си и с други компетентни държавни органи за предотвратяване на внасянето и разпространението на наркотични вещества, на райски газ и пр. в страната, провеждат се полицейски операции, установени са около 75 кг хексахидроканабинол, има задържани и т.н. От излятото количество статистика на проверки от двете министерства става ясно, че всички си вършат работата според правомощията, дадени им от закона (или поне онези, които работят на терен и всеки ден челно се сблъскват с противозаконията). Ама и дилърите си вършат работата според техните си закони.
И докато управниците си подритват топката от едното поле в другото, хората плащат за ток, когато са на тъмно, за вода, когато чешмите не текат, децата и младите не пушат вредните цигари, а мегаяките вейпове с дрога.
Надали е възможно системите на една държава да работят адекватно, щом за три години и половина населението й трябва седем-осем пъти да си избира водачи, които не могат да се разберат кой да води бащина дружина. Колкото и съвестно и професионално да си вършат работата полицаи, митничари, здравни контрольори, не могат да получат полагащото им се уважение и страхопочитание от гражданите в ситуация като настоящата у нас. Искаме или не, всичко случващо се е контекстът, та дори и следствие от задълбочаващата се неразбория във върховете на властта. Там - в главата, от където се вмирисва рибата.