07 Февруари 2025петък07:04 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Кукленици поставят пиеса за обгазяванията

"Диоксид" е кръстил най-новото си произведение драматургът Христо Бойчев, очаква се премиерата да излезе на старозагорска сцена догодина

/ брой: 200

автор:Христо Христов

visibility 2111

Драматична пиеса с привкус на гротеска, въодушевена от общественото недоволство заради случаите на обгазявания в Стара Загора е написал Христо Бойчев. В момента се водят разговори с няколко режисьори за нейното поставяне на сцената на местния куклен театър, съобщи директорът на културния институт Дарин Петков. Идеята за острата социална сатира се родила в разговор с писателя през пролетта, Бойчев няколко пъти идвал на "терена", дори участвал в протестна акция, организирана от тукашните екозащитници.
"Текстът е невероятен, използвани са похвати от Шекспир, донякъде се пародира войната между Монтеки и Капулети, които в пиесата са наречени Набуци и Потоци. Има си старозагорската Жулиета, има го и Ромео, който се лута между армейския полигон Змейово и централите на "Марица изток". Със сигурност ще си навлечем недоволството на разнообагрени политици. Искрено се надявам творбата да излезе скоро на сцена, колкото и да сме затруднени в момента финансово да я поставим. Убеден съм, че ще има голям успех сред зрителите, защото откликва на една обществена потребност...", коментира директорът.
Само преди няколко дни Дарин Петков е получил актуализирания бюджет на трупата и в момента се чуди как с 30 000 лв. по-малко за фонда си "Работна заплата" ще успее да върже двата края в началото на сезона. Разчита основно на това, че до края на септември предстои да се пенсионират 4 от общо 29-та актьори и сценични работници.
Ще натоваря допълнително останалите, дано през следващата година не тръгнат да ни финансират от тази по-ниска база, уточнява той и храни надежда, че поне от община Стара Загора ще удържат на предварителните договорености да приведат още 24 000 лв.
Кукленият театър, който наскоро чества своята 50-а професионална годишнина, има огромна зрителска аудитория. Въпреки че от началото на тази година вдигна цените на билетите си на 4 лв., потокът от желаещи да гледат постановките му не е намалял. Това прави Петков оптимист, че ще успее да изпълни плана за приходи от 48 296 лв. Орязаното финансиране неминуемо ще се отрази върху предварително замислените нови заглавия, част от тях ще останат за по-добри времена. В момента вървят репетициите на пиесата за възрастни "Другия", авторски проект на Янчо Иванов, в който са ангажирани Елица Стоянова, Десислава Стойчева, Делян Кьосев и Станислав Матев. През този сезон ще продължи да се играе премиерната "Пощенска приказка", режисирана от Ева Кьосева. Предстои да бъдат възстановени и върнати за нов живот "Звездичко" на Венелин Кьосев и "Кой е по-хитър", постановка на Дарин Петков.
В по-дългосрочен план възраждане ще преживеят "Джуджето дългоноско" и "Буратино", големи са очакванията за предстоящата пета международна режисьорска лаборатория, която ще започне на 12 септември. Неин ръководител ще бъде унгарецът Ищван Наги от Будапеща, който ще припомни на старозагорските кукленици що е това комедия дел'арте, а крайният продукт ще влезе в репертоара на трупата от 12 октомври. Покрай гостуването на Ищван Наги на старозагорската сцена ще бъде изиграна и пиесата на бургазлийката Керана Ангелова "Елада Пиньо и времето", чиято режисьорка и основна артистка е съпругата му Габриела Хаджикостова.
Пак през септември, на 24-и, когато е Нощта на музеите, трупата възнамерява да "изпробва" новия лапидариум в регионалния исторически музей, където ще изиграе спектакъла на доц. Жени Пашова "Котки върху стар керемиден покрив".
Обмисля се вариант на местния античен форум да се изиграе и донеслият на куклениците няколко наши и международни отличия спектакъл "Едип, празникът на ослепяването".



 

България кърпи дефицита с пари от Дания

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 24

Трябва да създадем механизъм за контрол на цените

автор:Дума

visibility 4221

/ брой: 24

500 млн. лв. не са разплатени по общинската програма

автор:Дума

visibility 4134

/ брой: 24

Правителството прави отчаяни стъпки, за да спаси пари от ПВУ

автор:Дума

visibility 4215

/ брой: 24

Смъртоносна стрелба в училище в Швеция

автор:Дума

visibility 4217

/ брой: 24

Испания намалява работната седмица

автор:Дума

visibility 4257

/ брой: 24

Протест в Австрия срещу дясната АПС

автор:Дума

visibility 4288

/ брой: 24

Войната на пътя

автор:Барбара Пейчинова

visibility 4206

/ брой: 24

Бълха ги ухапала

автор:Евгени Гаврилов

visibility 4235

/ брой: 24

Над половината смъртни случаи на работа са от рак

автор:Евгения Младенова

visibility 4229

/ брой: 24

Макроикономически дисбаланси и конвергентни доклади

автор:Гарабед Минасян

visibility 4244

/ брой: 24

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ