Народното събрание прие предложението на БСП за отлагане на либерализацията на ток за домакинствата
Народното събрание прие на първо четене предложението на парламентарната група на „БСП за България“ за отлагане с 1 година на либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата.
„Още когато се прие либерализацията, от БСП заявихме, че подобна реформа трябва да е съпроводена от цялостна оценка на въздействието. Такава не бе направена и днес е, ясно, че премахването на регулираните цени ще доведе до тежки социални проблеми и до оскъпяване на цената на тока с над 20%“. И всички отговорни за това са тези които приеха тези кратки срокове за либерализацията – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС“, каза народният представител от „БСП за България“ Георги Гьоков от парламентарната трибуна.
„От една страна съм учуден, че управляващите от ГЕРБ-СДС, съвместно с ДПС, също внесоха подобен законопроект, които подкрепяха ПП-ДБ за пълната либерализация. И сега разбраха, че този модел е изцяло неработещ. Хубаво е, че все пак се вслушахте в това, което от БСП говорим“, каза Драгомир Стойнев.
Той критикува бившите управляващи за липсата на план, по който да се случи либерализацията.
„Още преди месец аз призовах министъра на енергетика да дойде на комисия и да обясни как си представя всичко това да се случи – това е най-малкото, което може да направи. Уви, това не се случи, министърът се скри, а от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС ни уверяваха, че всичко е наред“, припомни Стойнев.
Той обясни, че едногодишното отлагане, което БСП предлага, е свързано с нуждата да се изготви модел, по който да се случи либерализацията на пазара на ток за потребителите, така че да се осигури стабилността на енергийната система.
По думите му самите електроразпределителни дружества не знаят как ще се случи либерализацията и имат множество въпроси по темата.
„Хаосът е пълен. Министерството на енергетиката и Министерството на труда и социалната политика 9 месеца си прехвърлят топката и абсолютно нищо не е договорено. Има само едно желание да се свърши нещо през 2026 г., но само със заклинания това няма как да стане. И тук идва голямата заблуда – никъде в документа на ЕС не е записана конкретна дата. Този ангажимент беше поет едностранно от тогавашния финансов министър Асен Василев. Само че той е неизпълним“, каза още Драгомир Стойнев.
И заключи: „Когато стана ясно, че не може да се справите, най-разумното нещо е да отложим тази реформа с една година и да подредим един устойчив модел. Ако не сте компетентни и не можете, нямате място в тази зала.“