22 Януари 2025сряда02:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акцент

Всеки трети българин е енергийно беден

Последиците са от изостряне на здравните проблеми до ограничаване на социалното и икономическото участие

/ брой: 11

автор:Евгения Младенова

visibility 2910

Някои може и да си спомнят времената, когато в София и големите градове през зимата парното работеше на пълни обороти, а обитателите на жилищата ходеха по тениски или отваряха прозорците при минусови температури навън. А през лятото правехме течение, за да се охладят домовете ни, защото нямаше климатици.
Днес около 30% от българското население е енергийно бедно, констатират различни анализи на европейско ниво. Това са около 1,8 млн. души. Преди година данни на Евростат сочеха, че над 20% от българите не могат да си позволят адекватно отопление. Какъвто и да е процентът в различните анализи и доклади, експертите са единодушни - България е страната с най-много енергийно бедни в ЕС.
В момента светът е изправен пред три големи предизвикателства, свързани с енергията: енергийна бедност, сигурност на енергийните доставки и енергиен преход. Те биха имали мощни последици от гледна точка и на общественото здраве, и на производителността.
Немалка част от енергийно бедните, поне в ЕС, не са непременно и бедни на доходи - дори домакинства със средни доходи може да са в тази категория, става ясно от данни от цялостен анализ на основните показатели за енергийна бедност, посочват от ЕК.

Да нямаш пари да си платиш тока

Обикновено смятаме, че това е значението на енергийната бедност. Или - ситуация, при която едно домакинство не е в състояние да посрещне домашните си енергийни нужди, което означава, че няма достъп до необходимите енергийни услуги на достъпна цена.
Допреди 15-20 години беше ясно, че щом си без работа или с много ниски доходи, трудно си плащаш тока или изобщо не го плащаш и ти свалят бушона, все едно в коя част на Европа или на България живееш.
Но в наши дни енергийната бедност се оказва доста сложно понятие, за чието обяснение са изписани не един и два анализа, доклади и прочее от по 60-100 и повече страници с множество позовавания на други анализи, международни документи и разнообразни статистически данни. Както в научните изследвания, така и в политическите документи се използват различни определения за енергийна бедност. Понятието се разглежда вече и в контекста на климатичните промени, зелената сделка и др., вземат се под внимание и множество критерии, като възраст и брой на обитателите на жилището, здравен статус, образование и заетост, доходи на ползвателя и прочее, както и например енергийни пазари. Санирането на сгради също е много важна част от намаляването на енергийната бедност, категорични са европейски експерти. Дори мобилността на отделните хора или семейства се използва като компонент и се акцентира на достъпа на хората до обществен транспорт като част от борбата срещу енергийната бедност. Тук, разбира се, българинът ще възрази с право и ще посочи примери как преди месеци пътници бутаха локомотив или старите студени и мръсни вагони, закъсняващите влакове или половинвековните трамвайни мотриси в столицата, в които трудно може да се качи възрастен, родител с бебешка количка или човек с увреждане.  
Навярно заради тази сложност от известно време у нас сякаш по-рядко се говори за енергийно бедни и се набляга на целевата помощ за отопление. Тя се отпуска на уязвимите групи от населението, като критериите може и да са старомодни, но са сравнително ясни.
Така или иначе, енергийната бедност има сериозни последици - от изостряне на здравните проблеми до ограничаване на социалното и икономическото участие.


Как е в Европа...

Веднъж пренебрегвана, енергийната бедност се превърна в централен фокус на европейския политически дневен ред. ЕК, под натиска на изследователи и гражданското общество, започна да се занимава с този проблем през последното десетилетие.
В зависимост от избрания показател между 8% и 16% от населението на ЕС е изправено пред енергийна бедност, сочат проучвания. Това са между 35 и 72 млн. души.  
Според индекса EDEPI е очевидна разликата в резултатите между страните от различните части на Европа. В голяма степен тя е свързана и с географското местоположение, тъй като населението в някои части на континента е изправено предимно пред зимна енергийна бедност, в други - лятна, а в трети е потенциално изложено на летни и зимни уязвимости.
Връзката между енергийната бедност и способността за плащане на сметки за енергия естествено трябва да привлече вниманието към въпросите, свързани с пола, като се има предвид, че в ЕС съществува "отчетлива разлика в доходите между половете през всички етапи от живота, а жените са непропорционално установени като глави на домакинства", подчертават анализатори. Обичайното обяснение е, че домакинската работа често е свързана със значителна консумация на енергия. В същото време, според Европейския институт за равенство между половете (EIGE) съществува значително несъответствие при изпълнението на тези задачи, като 93% от жените изпълняват редовно тези задължения в сравнение само с 53% от мъжете, което още веднъж подчертава дисбаланса по отношение на устойчивостта срещу енергийна бедност, емоционалния труд на всекидневния живот и справянето с неадекватността на енергийните услуги в дома.
Възрастните, болните и пенсионерите са много по-затруднени да се отопляват адекватно и да плащат сметките си за енергия.


... И у нас

В "Държавен вестник" от декември 2023 г. е публикувана "Наредба за критериите, условията и реда за определяне на статут на домакинства в положение на енергийна бедност и на статут на уязвими клиенти за снабдяване с електрическа енергия". Тя е издадена на основание на Закона за енергетиката. Според нея "уязвим клиент за снабдяване с електрическа енергия е битов клиент, който купува електрическа енергия за битовите нужди на домакинство, на което той е член, и той и/или друг член на домакинството е в критична зависимост от електрическо оборудване поради наличието на едно от следните обстоятелства:
1. лице над 65-годишна възраст, живеещо само или с друго/други лице/лица над 65-годишна възраст, с разполагаем доход след намаляване с разхода за енергия, по-малък или равен на линията на бедност;
2. лице с установени 50 или над 50% трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, с разполагаем доход след намаляване с разхода за енергия, по-малък или равен на линията на бедност;
3. лица, които имат нужда от помощни средства за независим живот и/или медицински изделия за поддържане на живота, чието функциониране зависи от източник на електрическа енергия;
4. лица, които са получавали месечни социални помощи и/или целева помощ за отопление по Закона за социално подпомагане за предходния отоплителен сезон".
От тази Наредба човек може да разбере дали е енергийно беден. За целите на Наредбата жилищните сгради в страната са разделени на 5 типа със специфичен годишен разход на първична невъзобновяема енергия в съответствие със скалата на класовете на енергопотребление - кога е строена сградата, доколко е енергийноефективна и прочее. Определена е и типова площ според броя на хората в домакинството.
Но у нас от години е известна друг вид помощ, която не е основана на гореспоменатата Наредба, а на други документи. Става въпрос за целевите помощи за отопление. За настоящия отоплителен сезон (от 1 ноември 2024 г. до 31 март 2025 г.) месечната сума е 110,75 лв. или 553,75 лв. за целия период. Помощта се определя по редица критерии и се отпуска на уязвимите хора в обществото. Според прогнозите на служебния министър на труда и социалната политика от октомври м.г. очаква се тази зима да бъдат подпомогнати около 350 хил. домакинства на бедни и уязвими хора. И все пак, по критериите за енергийна бедност, това са много малка част от енергийно бедните.
Хората, ангажирани с проблемите на енергийната бедност, препоръчват домакинствата да намалят консумацията на енергия до минимум без да се нарушава комфортът им (т.е. без да се налага да мръзнат през зимата), като подменят дограмата си, санират домовете си, подновят електроуредите си с енергоспестяващи и пр., както и да се възползват от държавните програми и схеми за енергийна ефективност.

Доналд Тръмп обяви масова депортация

автор:Дума

visibility 1066

/ брой: 12

Фицо налага вето на помощта за Киев

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 12

Китайският вицепрезидент се срещна с Мъск и Ванс

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 12

Накратко

автор:Дума

visibility 1007

/ брой: 12

Снежен капан

автор:Александър Симов

visibility 1014

/ брой: 12

Неподготвени

автор:Боян Дуранкев

visibility 1028

/ брой: 12

Енергийна зависимост

visibility 1019

/ брой: 12

Мъск и Тръмп няма да ни спасят от фактчекърите

visibility 1024

/ брой: 12

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ