10 Февруари 2025понеделник11:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Фицо е за бъдеще извън ЕС и НАТО

/ брой: 17

visibility 12565

Даниел ХОРНАК*

Премиерът на Словакия заговори за бъдещето извън Европейския съюз и НАТО, като подчерта, че поради бързо развиващите се световни събития двете институции рискуват да останат само в „учебниците по история“.
Така Фицо коментира забележката на високопоставения служител Тибор Гаспар, който каза, че поради промените, настъпили в ЕС и НАТО, в бъдеще страната може да помисли за напускане. Той обаче призна, че това би било „радикално решение“.
Премиерът поясни, че е "абсолютно съгласен“ с Гашпар и че ситуацията за страните членки "непрекъснато се променя". Той направи сравнение с Варшавския договор, отбелязвайки, че доминираният от СССР военен съюз „се разпадна за една година“.
Перспективата за напускане на ЕС бе незабавно отхвърлена от политическия елит на Словакия, включително от президента Петер Пелегрини, лидери на опозицията и регионални управители.
250 психолози и психиатри подписаха отворено писмо до Фицо, предупреждавайки, че неговият все по-авторитарен стил, съчетан с изкривяване на информацията, разделя обществото. Те отдадоха повишената му агресивност на последиците от атентата през май миналата година, когато премиерът беше ранен и прекара няколко седмици в реанимация.
В отговор Фицо обвини експертите в политически пристрастия и в опит за подстрекаване на „Словашки Майдан“, визирайки протестите от 2014 г. в Киев, завършили с оставката на украинския президент Виктор Янукович, който избяга в Русия.
Реториката на премиера изостри обществените протести. Партията на Фицо губи популярност и според редица проучвания изостава от проевропейската „Прогресивна Словакия“.

* Словашки опозиционен журналист

Левицата носи потенциал да променя политическите процеси

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Отпада „контактната“ бележка за детска градина

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Избраха новия Видински митрополит

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Тръгват договори за ремонт на ВиК мрежите за 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Българските потребители не усещат забавяне на инфлацията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Липсват 200 000 работници за летния сезон на морето

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Изяли сме повече фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Хърватия бойкотира верига за седмица

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Разследват инцидент с кортежа на Вучич

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Хиляди на протест в Шефийлд заради убит ученик с нож

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 26

Европа да потърси себе си

visibility 0

/ брой: 26

За мрежата на октопода

автор:Гергана Пирозова

visibility 0

/ брой: 26

„С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“

visibility 6

/ брой: 26

За дълбоко и всестранно обновление на БСП

visibility 1

/ брой: 26

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ