14 Юли 2024неделя16:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Честито бебе, или как посрещат новородените по света

Странните на пръв поглед традиции всъщност целят да се осигури добруване за детето

/ брой: 301

автор:Альона Нейкова

visibility 12223

С появата на новородено животът във всяко семейство се променя завинаги. Децата се смятат за основно богатство на фамилията и обществото като цяло. Но още преди бебетата да се появят на бял свят, очакването на това събитие и посрещането на мъничетата в различни страни на планетата е придружено от редица обичаи, като някои от тях може да изглеждат доста необичайни и дори странни...

В ХОЛАНДИЯ бъдещите майки рядко правят парти за нероденото дете. Според традицията, спазвана там, а вероятно и поради известна доза суеверие родителите научават пола на отрочето си едва при раждането. Дори ако поради някаква причина разберат дали ще имат момче или момиче, не разкриват новината дори на близките си приятели и на семействата си. И макар че все по-голям брой съвременни холандки избират да родят в болница, преобладаващата част все още предпочитат това да се случи в домашна обстановка, обикновено без използване на обезболяващи. Според някои данни сред западноевропейските държави Холандия заема I място по брой раждания вкъщи. Използваните методи там са извънредно разнообразни, включително добиващото все по-голяма популярност раждане във вода, което се прави, за да се намали колкото може повече стресът за бебето и болката при майката. Едва след като бебето се появи, гордите родители си отдъхват и започват да се хвалят с новия член на семейството. Близките и приятелите на фамилията вече могат да дойдат на гости. Те носят подарък за бебето и биват черпени с традиционното холандско лакомство beschuit met muisjes - бисквити, подобни на сухар, поръсени със сини или розови ароматизирани анасонови пръчици, в зависимост от това дали новороденото е момче или момиче. Макар че днес в Холандия се наблюдават всякакви конфигурации в духа на отвореното и толерантно общество, обичайното семейство все още се състои от двама родители и две деца.
Поради не много голямото население в ЧЕХИЯ раждането на бебе е специално събитие. Не е прието да се организират тематични партита, но близките и приятелите на семейството често носят подаръци след появата на новороденото. Повечето се хранят изкуствено, но някои майки кърмят децата до появата на първите зъбки. Когато малкото престане да огладнява и да се буди през нощта, се премества в отделна стая, ако има такава възможност. През първите две години децата получават голямо внимание. Обикновено се извеждат всеки ден навън в колички. В градовете често може да се види групичка от две-три майки, живеещи наблизо, които седят и разговарят в близкия парк, докато отрочетата им са на чист въздух под слънчевите лъчи.
Според традицията в ПОЛША бременната жена не трябва да вижда инвалиди, мишки или огън, за да не се увреди детето. Предстоящото раждане се пази в тайна колкото се може по-дълго. Хората избягват да говорят за появата на новороденото, за да го предпазят от завист, магия и лоши очи. При раждането помага уважавана възрастна жена, наричана баб(к)а. Кърменето се смята за полезно и здравословно, като на места продължава до навършването от бебето на 2-3 годинки. Децата спят при майките си до кръщенето - обикновено 3 до 4, максимум 6 седмици след раждането, като се преместват в люлка. Изборът на кръстника е важен, защото се смята, че новороденото взема неговите характерни черти. Той осигурява пелената за повиване, а бебето се облича в ризка, шапчица и памперс, след което се увива. За момчетата е много важно първото отрязване на косата, което обикновено става на 3-годишна възраст.


В ПОРТУГАЛИЯ се смята, че около бременната жена не трябва да има домашни любимци като котки и кучета, за да не се роди космато бебе. Жителите на страната също така вярват, че ако бъдещата майка иска да има момиче, трябва да яде кръгли плодове и зеленчуци - ябълки, портокали, зеле, картофи... Онези, които си мечтаят за момче, добре е да хапват храни с продълговата форма - банани, моркови и краставици.
При раждането на момче в ИЗРАЕЛ обикновено на осмия ден се организира церемонията britmilah, наричана също брис, която включва отправяне на благословии и даване на име на детето. Изключително важната част на традицията - обрязването, според съществуващия обичай се извършва от мохел - лице, специално обучено за практиката и ритуалите на събитието. При раждането на момиче се прилага по-новият обичай simchat bat или бритбанот, което общо взето означава, че малката получава име. Денят за това не е строго определен, но церемонията включва няколко основни приветстващи действия като палене на свещи, измиване на краката или повиване в талит - молитвено покривало. Някои семейства спазват по-простия и по-стар обичай да дават на дъщерите си еврейско или юдейско име по време на службата за четене на Тора в синагогата, вместо да организират събиране. Гостите на такива събития имат специална роля като членове на семейството и общността. Консумирането на празничното блюдо seudah се смята за свещено задължение. Може да се направи и дарение - tzedakah, или друг акт в полза на обществото. А древна традиция повелява да се засади дърво при раждането на всяко дете. В еврейската традиция съществува и церемония, при която първородните момчета биват "изкупени" чрез религиозна служба. Обикновено това е малко частно събиране, по време на което човек, произхождащ от свещенически род (cohen) връща символично детето на родителите му. Обичаят се практикува и днес - основно от ревностно вярващите евреи.
Жителите на град Умтата в провинция Кейп на ЮЖНА АФРИКА при появата на дете извършват церемония, наречена Sifudu, която се прави с цел очистване на бебето. Когато раждането на бебето наближи, акушерките подготвят специална смес, с която се обработва пъпната му връв. В съставките са включени пепел и захар, както и един яйцевиден отровен плод, наречен umtuma. След раждането от покрива на къщата се изтегля дълъг стрък суха трева, разделя се на две и с острия му като бръснач край се отрязва пъпната връв на детето, от която се оставят 7 до 10 см. След 2-3 часа мястото се налага със сместа. Според вярванията именно тя премахва опасността от инфекции и всякакви вредни последствия. Между третия и четиринадесетия ден от появата на бебето се прави Sifudu - прекарване на бебето през дим. Церемонията е придружена от късане на листа от дърво със същото име, които имат изключително остра миризма. В центъра на колибата се запалва огън, върху който те се поставят, създавайки тънък слой дим, силно дразнещ устата, ноздрите и очите. Новороденото се държи с главата надолу към пушека, като от този шок дори не може да плаче. След като е обърнато няколко пъти в дима, бебето се подава на майка му, която бързо го прокарва под единия, а после и под другия си крак. Смята се, че всичко това, плюс шокът от дима, ще гарантира със сигурност, че когато порасне, детето няма да се бои от нищо, не ще изпитва срам или притеснение и ще избегне да бъде обект на подигравки от страна на малки или големи, а ще отстоява правата си. След тази процедура бебето се изкъпва от глава до пети, намазва се с бяло вещество, наречено Ingceke, което се взема от брега на реката. То се приготвя върху плосък камък, като към него се прибавя малко смляно количество от дървото Mtomboti. Местните вярват, че неговата силна приятна миризма прониква в тялото и предпазва детето от всякакви зли духове. След тази процедура новороденото бива нахранено.

Колкото и странни на пръв поглед да изглеждат някои обичаи по посрещането на новородено по света, целта всъщност е една - да се осигури добруване на бебето и цялата фамилия.


Българското заплюване

Когато радостта от раждането на дете спохожда българи, възторжените близки, след като се взрат с обич в скъпоценното отроче, се правят, че го плюят, казвайки "Грозен си!" и "Пу, да не ти е уроки". Същността на тази много разпространена и донякъде забавна традиция всъщност се крие във във вярването, че ако новороденото се хвали, дяволът ще му завиди. Затова и младите родители, научени от своите майки и баби, обикновено се правят, че бебето наистина не е хубаво, за да го държат в безопасност.
В древния обичай на българите, почти винаги изненадващ чужденците, може да се открие доста голям смисъл. Смята се, че нашите деца така се научават от ранна възраст да не прекаляват с хвалбите и гордостта, за да не предизвикват негативни реакции.

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1563

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1755

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 1579

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1774

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1794

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1627

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1631

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ