11 Август 2024неделя22:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Като струна над бездната"

Имаме ли днес сили и личности, които да наложат в обществото ценностите на духовността?

/ брой: 224

автор:Зорница Илиева

visibility 1825

В дни на погром, диктат и пълно стъписване на народа ни да се говори за красота и култура, за прогресивен модел на мислене и философско-етично учение, е най-малкото необичайно. Но ето че една изложба събра през отминалото лято, в жегите - и в природата, и в обществения ни живот, толкова много хора, че сякаш трябваше да докаже, че понятия като изкуство, красота, отваряне към света чрез хармонично развитие на личността са непреходни. Че нуждата от тях прозира най-вече в моментите на отчаяние и търсене на път към сърцата и душите на хората, за да балансира духовният срив и мизерното съществуване на много от мислещите хора.
Наистина се изисква смелост и повече от вяра в такива идеали, за да се каже, че можем "да преминем през живота като струна над бездната -  красиво, внимателно и стремително". Така, както го е разбирала и Людмила Живкова, когато през 70-те години на миналия век е въвела в България странния на пръв поглед модел на мислене и говорене за култура, повлиян от философско-етичното учение на Рьорих. Днес едва ли си даваме сметка какво е коствало на Людмила Живкова, чиято 70-годишнина бе отбелязана чрез тази изложба в галерия "Кредо Бонум", да пробива идеологически шаблони и да балансира на ръба на пропаст, за да наложи "Дългосрочна комплексна програма за издигане ролята на изкуството и културата за хармонично развитие на личността и обществото в етапа на изграждане на развито социалистическо общество". Та това е не само нов подход, повлиян по личните й убеждения от учението на Рьорих, чиято цел е била и опазване на световните културни паметници под знамето на мира, а всъщност е за максимално отваряне към света. Онзи свят, който тогава е бил от двете страни на Стената, но хората са ценели едни и същи морални стойности и са се радвали на едни и същи "неща от живота".
Сега за мнозина е трудно да повярват как са се свързвали изкуството, философските възгледи и обществения принос на Рьорих с културната политика на социалистическа България от края на 70-те години, но е факт, че тогава се е реализирала програма "Рьорих". Тя е започнала с изложба на художника на "Шипка" 6, гостуване на неговия син Святослав Рьорих, издадена е монография на Богомил Райнов, проведен е международен симпозиум и т.н.
Изложбата това лято даде възможност да се проследят историята и събитията от края на 70-те години и всички документи, писма, публикации от онова време, цитати от Людмила Живкова и членове на семейство Рьорих, архивни фотографии, видео -материали и картини. Организаторите нарекоха Людмила Живкова една от "най-знаменателните и противоречиви личности в новата ни история". Биографичните пътища на един философ-художник и един политик са свързани с лично приятелство и дълбока духовна връзка, а това се отразява и на дейността на самата Людмила Живкова като председател на Комитета за изкуство и култура и член на Политбюро на БКП.
Приживе Людмила Живкова реализира малка част от амбициозното си начинание, което е в основата и на тази изложба, но за нас остава въпроса дали днес не се нуждаем от такива принципи на културна политика, които тя задаваше на обществото. Имаме ли сили да преодолеем духовния срив на нацията ни и онази "чалгализация", която завладя целия наш обществен живот. Имаме ли личности, които да наложат на обществото ценностите на духовността? Страхувам се, че отговорът не е положителен. Хората, които съхраниха ценностите на истинско изкуство и цивилизованата култура, които са ги предали на децата си, са относително малко в днешния ни социум.
 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1472

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1492

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1261

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 2194

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1446

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 9536

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3999

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1527

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1827

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1638

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ