09 Февруари 2025неделя06:09 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Колонката на Мирослав Попов

Провалът на етнофедерализма

/ брой: 37

автор:Мирослав Попов

visibility 2616

Речта на Владимир Путин маркира края на една историческа епоха - епоха на пределната доминация на Запада в Нашия свят.

Освен друго, руският президент, силно развълнуван, направи сурова равносметка на геополитическите резултати от един привлекателен, но сгрешен в основата си, експеримент, продължил седем десетилетия.

СССР се провали не в индустриализацията, не в социално битовите и т.н. сфери. Провали се в модела за решаване на проблемите в едно многонационално и многоконфесионално общество.

Повече от 30 години Западът се опиянява да говори за "историческия провал на социализма". Внушението е, че социализмът се е провалил на полето на правата на човека, икономическата ефективност и потреблението. По принцип не го оспорвам, но съм длъжен да посоча, че базисната грешка в държавното устройство на някогашния СССР е на по-друга плоскост. И точно на нея се спря Владимир Путин. Става дума за принципа на етнофедерализма.

СССР се разпадна, защото бе заложил на погрешен, подвеждащ модел на решаване на националните проблеми.

Днес, през 2022 г., Путин заклеймява принципа на свободно излизане от федералната държава - новаторска идея на Улянов-Ленин.

У Ленин тя обаче се появява като свидно наследство от австромарксизма. В края на XIX век австро-унгарските и след тях и немските социалдемократи търсят отговор на "проклетите национални въпроси" в условията на капитализма.

Нациите трябва да са свободни, но не всяка човешка общност е нация. Мотивите на социалдемократите от края на XIX век безусловно са чисти. Резултат - саморазрушителен. Представата, че всяка етносоциална общност може да бъде самоуправляваща се, е абсурдна.

В самата прогресивна Русия подвеждането има и вътрешна мотивация. През втората половина на по-миналия век руските революционни демократи - прекрасни мислители, впрочем, се опияняват да говорят, че Русия е "тюрма на народите". Безспорно е, но вместо да се борят за освобождаването на човека, те искат да освобождават народите като общности. А това е нещо съвсем друго.

И всяка общност, която се самоопредели като народ, претендира за суверенитет. Но той по същността си принадлежи на цялото, не на частите.

Това е етнополитически капан, в който попадат Ленин, болшевиките и многобройните им последователи.

След толкова десетилетия Путин разтвори капана.

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 7819

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 7870

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 7824

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 7880

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 8035

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 7963

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 7864

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 8053

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ