13 Февруари 2025четвъртък08:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Драгомир Стойнев:

Програмата на управляващите е най-слабата от 20 години

Документът е знак за идейна немощ, имитаторство и копи-пейст подход, заяви в декларация БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 24

автор:Станка Динева

visibility 3329

Голямата новина от програмата на четворната коалиция е една - реформи няма да има. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Драгомир Стойнев от парламентарната трибуна. Той посочи 13 основни "фатални" риска за България в документа.
Това е възможно най-слабата управленска програма, предлагана в последните 20 г., категоричен е Стойнев. Според него тя е механична компилация, копи-пейст от мерки и действия, направена от чиновници. "75% от посочените приоритети в икономическата част са: "спазване на законите" и "хармонизиране с европейски регулации". Значителна част от предвидените мерки са текущи задачи, които министерствата и административните звена по закон трябва да изпълняват. Над 10% от мерките са "подготовка на анализи" и писане на нови стратегии", изброи социалистът.
Стойнев открои два парадокса. Първият е, че кабинетът на Пламен Орешарски стабилизира икономиката, но не оцеля политически. Вторият е, че рисковете за икономиката на България растат, но кабинетът "Борисов 2" се закрепи.
Икономическият растеж не е основен приоритет на кабинета, липсват мерки за насърчаването му, заяви Стойнев. Отсъстват най-болезнените теми за бъдещето на малките и средни предприятия и на българските производители и потребители. Като най-слабата част от документа социалистът посочи инвестициите. От програмата личи непознаването на българската икономика, констатира той.
Идейна немощ и имитаторство на европейските инициативи съзря социалистът в правителствената програма. Няма ясен ангажимент за присъединяване към Банковия съюз, а мъгляви фрази за "политическо решение", сочи прочитът на БСП. 
Поощряваме авторите на програмата да продължат да се учат по темата реиндустриализация, иронично подхвърли към четворната коалиция Стойнев. Според него те случайно са се запознали с инициативите на ЕК в тази област. "Само с общи пожелания от европейски инициативи обаче не е възможно да се възроди българската индустрия. Копи-пейст подходът на програмата не е безобиден", допълни депутатът.
Стойнев очерта 13 основни, "фатални" риска в документа. Това са увеличението на външния дълг до 60% от БВП, след като 2014 г. е бил 19,7%. Липса на планове за борбата с контрабандата и ДДС-измамите, с нелоялна конкуренция към българските производители. Риск за бюджетните приходи, тъй като няма мерки за борба с данъчните измами. Плашещ е и анонсът за нова данъчна реформа, без да има дори и намек за целта и насоката й, предупреди Стойнев. Според него зад заявката "ще преструктурираме 8 държавни дружества" се крият планове за приватизация на структуроопределящи дружества. Няма и ясни политики по заетостта, доходите, борбата с бедността, демографската криза, социалното подпомагане, предупреди социалистът. Замразяват се 14 социални плащания в полза на майките, децата, хората с увреждания и това ще продължи до далечната 2017 г., констатира Стойнев.


Да не използват България като плацдарм за бойни действия срещу Русия

БСП ЛЯВА БЪГАРИЯ настоява правителството да потвърди позицията на предходния кабинет, че страната няма да участва с въоръжени сили в конфликта в Източна Украйна, заяви от трибуната на парламента Драгомир Стойнев.
"Заедно с това очакваме правителството да заяви, че няма да допусне българската територия да се използва като плацдарм за бойни действия срещу Русия. Настояваме за незабавен отговор дали българското правителство е давало съгласие за постоянно разполагане на тежко въоръжение и техника на българска територия", поиска зам.-председателят на БСП.
 

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 7083

/ брой: 28

Над 90% от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си

автор:Дума

visibility 5078

/ брой: 28

Родители се обявиха против задължителен час по религия

автор:Дума

visibility 5206

/ брой: 28

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

автор:Дума

visibility 4982

/ брой: 28

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 4538

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 5130

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 5206

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 4932

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 5032

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 4144

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 5448

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 5222

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 5362

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ