Управляващата коалиция в Германия се разпадна
Причината са противоречията във вижданията за излизане от икономическата криза
/ брой: 214
Управляващата коалиция в Германия се разпадна в сряда вечерта, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристан Линднер от либералната Свободна демократическа партия (СвДП), а с него напуснаха и трима министри от партията, чийто лидер е Линднер. Коалицията остава в малцинство в лицето на ГСДП и "Зелените". Така Германия отива на предсрочни избори.
Причината са различията в подхода към неблагоприятната икономическа ситуация. Най-голямата икономика в ЕС преживява втора поредна година на спад и криза, след като времената на евтиния руски газ отминаха, и заради все по-засилващата се конкуренция от Китай. Канцлерът Шолц искаше комплекс от мерки за запазване на работните места в боледуващата автопромишленост, а също и увеличаване на подкрепата за Украйна. Той предложи да бъде въведен таван на цената на енергията за компаниите, за да повиши привлекателността на Германия като бизнес дестинация.
Кризата пламна на 1 ноември, когато Линднер представи проект за справяне с икономическия спад. В документа от 18 страници той предлага мерки, които са в противоречие с визията на коалиционни партньори, и проектът му се възприе като предизвикателство както към политиката на Шолц, така и към многомилиардния инвестиционен план, представен от министъра на икономиката Робърт Хабек ("Зелените") само няколко дни по-рано. Ако Хабек иска да създаде фонд за стимулиране на инвестициите и да заобиколи строгите правила за бюджетни разходи на Германия, Линднер подкрепя намаляването на данъците за стимулиране на икономиката, незабавното премахване на всички нови регулации, орязване на публичните разходи, намаляване и забавяне на темповете на декарбонизация на икономика.
Либералът Линднер обвини Шолц, че се опитал да го тласне към нарушение на записания в конституцията таван на разходите, известен като дългова спирачка. Като фискален ястреб Линднер е отказал покрепа.
При създалата се ситуация Шолц предлага вот на недоверие през януари догодина към останалото му в малцинство правителство и предсрочни избори през март. Фридрих Мерц, лидер на най-голямата опозиционна партия ХДС, поиска вот на недоверие още следващата седмица.