07 Ноември 2024четвъртък10:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За акъла навреме

/ брой: 98

автор:Валентин Георгиев

visibility 3592

Валентин Георгиев


Историческо събитие за Турция. Догодина, когато републиката ще отбележи своята 100-годишнина, Анкара се очаква да въведе в експлоатация първия реактор на АЕЦ "Аккую". 12 години след подписаното споразумение между Русия и Турция новата мощност е факт. В процес на изграждане са втори и трети блок, като се очаква АЕЦ-а да започне да работи с пълен капацитет през 2026 г., да изнася евтин ток и да печели милиарди. 

Това се нарича защита на националния интерес. И ние можехме да сме като комшиите, ако политиците ни гледаха стратегически на АЕЦ "Белене". Защото през 2009 г. малко преди ГЕРБ да яхне властта, единствени в Европа имахме готов ядрен проект, който трябваше само да бъде довършен, а не да се въртим на 180 градуса и обратно, а накрая - нищо. Въпреки че 851 хиляди българи гласуваха ЗА проекта АЕЦ "Белене". Гласуваха с пълното съзнание, че това е стратегически държавен обект и очакваха тогавашната политическата номенклатура да се съобрази с народния вот.

Днес имаме 1700 мегавата слънчеви и вятърни централни, които са доста по-скъпи. Ако бяхме изградили 2000 мегавата атомна централа, сега цената на тока щеше да бъде различна. Ако двата неизползвани реактори бяха в употреба, щяха да носят стотици милиони доходи при актуалните високи цени на тока. Наистина няма подобен народ по света, който да си държи реакторите на склад от 7 години и в това време да купува ток на доста високи цени. 

Е, сега виждаме колко е важно да ти дойде акъла, ама навреме. Допреди войната ни проглушиха ушите с нелепици как проектът бил икономически неизгоден. В света няма губеща атомна централа. Както и няма развита държава, която да не развива атомна енергетика. След началото на войната и повсеместната истерия със санкциите срещу Русия изглежда ще трябва да забравим за "Белене" задълго. Заради политкоректна целесъобразност. Нищо че нуждите ни от нови мощности продължават да растат. А може би ще се наложи да внасяме по-евтин ток от Турция, както ще внасяме "по-евтин" газ от Америка. Щото сме акълии и по-католици от папата. 

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 974

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 707

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 775

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 988

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 729

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ