Важна е консолидацията на нацията
БСП трябва активно да работи за доверието на всеки отделен човек
/ брой: 147
Назми Мюмюн
(Изказване пред Общинската конференция на БСП в Кърджали)
Няма друга партия в България, която да има принципно правилна човешка идейно-класова позиция по консолидацията на българската гражданска нация с нейните общности.
Подчинявайки се на разбирането за етническа толерантност, можем да се гордеем, че с отправените послания досега в основната си част се борим за налагане на модел на пълноценна и равноправна социална интеграция на етническите общности, живеещи и работещи тук. Независимо от случаите в началото на демократичните промени, сега огромна част от нас живеем и работим с убеждението за създаване на необходимите условия българските граждани с различна етническа и религиозна принадлежност да поддържат и развиват традиционната си култура, изповедание и идентичност, като същевременно се интегрират в общонационалната ни култура и език. За съжаление в многобройните ми индивидуални разговори и контакти с представителите на турския етнос и местните роми, които искам да убедя, че тяхното достойно
място е в редовете на БСП
те в по-голямата си част не са склонни да вярват в нашата искреност, вътрешно контролирани и потискани от собственото им робство. Ежедневно най-малко десетина човека с леви убеждения изразяват антикапиталистическите си настроения, но не искат да свързват своя антикапитализъм с БСП. Приблизително 80 на сто от тях не искат да ни припознаят поради неизлекуваните рани от смяната на имената и "голямата екскурзия", че освен ДПС, и ние от БСП можем да бъдем изразители и пазители на техните изконни човешки права и свободи. На предна позиция се изтъква въпросът за връзката на антиДПС настроенията с антитурските нагласи, които са очевидни и вече явни на избори. Тези наши съграждани не желаят повече в междучовешките ни отношения да продължава да се внедрява и налага съзнателно и целенасочено Омразата. Те категорично са против както националпопулизма на "Атака" и социалпопулизма на ГЕРБ, така и против "Отоман", Кунгюн Мендерес, Адем Кенан и подобни.
Бедните, отрудените, отзивчивите и солидарните с нас, хората, близки ни по манталитет и идейни убеждения, искат, както е написано в нашата програма и устав, приети на 47-мия конгрес на партията,
да сме за равенство без разлика
от етническа и религиозна принадлежност. Те чакат от нашето общинско партийно ръководство по-ясно да изрази, подобно на националната партийна позиция, че ни е чуждо националното високомерие, шовинизмът и ксенофобията. Др. Сергей Станишев разви историческата постановка, че БСП не е партия само на етническите българи.
Макар в нашата практика да се стремим към това, има още немалко път за извървяване, за да преодолеем пропуснатото досега. В този смисъл реалното интегриране на етническите групи минава и през гласуване на доверие на кадри и членове на БСП с турско-арабски имена. Мен ме боли, че на практика все още ясно и категорично не поемаме морално-политическата отговорност за отварянето ни към турското население като единствена алтернатива на ДПС. На всички нас, присъстващи в тази зала, е ясно, че досега без протекцията на ДПС, на ръководни постове в държавното кормило е нямало издигнати представители от турското население. По времето на носенето на голямата отговорност от БСП в управлението на държавата не се назначиха прокурори, съдии, за директори на РДВР, ДАНС и висши военни офицери в българската армия. Това население не беше удостоено и с номинирани кандидати за народни представители на реално избираеми места и високи държавни постове. В момента в ИБ на БСП няма рационален и работещ представител на етническите турци. Принципно не е работещ и експериментът на механичното включване на такъв представител в различни структури. Този подход в политиката е показателен и обезпокоява патриотичното, ляво и справедливо мислещото турско население. Иначе
полето ни за действие не е затворено
Досегашната ни работа за прием на нови членове има резултат - имаме приети лекари, инженери, учители, търговци, строители и т.н. Липсата на професионална реализация в Кърджали и района принуди една част от тях да напусне Кърджали и България. На отчет сме взели друго попълнение. Работата продължава. Но въпреки склонността на хората отдолу, имаме нужда и от узряване отгоре. На задаващите се местни и президентски избори, освен на общинско ниво, дали не е добре да насочим работата си чрез "Позитано" 20 към създаване на партийни ядра и групи в Европа и Турция чрез изселническите организации и братските социалдемократически и леви партии. Тази стратегия носи на нашите опоненти от ДПС само от Испания около 3 хиляди гласа. По този въпрос трябва да помислим всички заедно.
Пред нас трябва да стои задачата как оттук нататък да поканим и привлечем за каузата на партията кадрите отпреди 20 години - обидени, разпилени, отблъснати по една или друга причина. Измежду тях има хора, които се чувстват огорчени, превърнали се и по наша вина в чужденци не само за партията, но и за България. Както в доклада посочва др. Багдасаров, предвид демографските процеси и емиграцията, се очертава тенденцията етническите българи да бъдат малцинство. Ето защо днес се чувстваме некомфортно, преди всичко като партия на малцинството, в кърджалийските специфични условия. И както от мнозинството българи на национално равнище се изисква много такт, и от нас се очаква немалко, за да не се чувстват малцинствата изолирани и неравнопоставени. Защото възможностите за попълнение и бъдещето ни като общинска партийна организация трябва да бъдат насочени и засилени и към хората от селата - турци и българи мюсюлмани. Но освен от донаборното попълнение, не трябва да забравяме, че
партията се нуждае
и от професионална партийна армия.
Борбата ни за спечелването на всеки един за член на партията или за наш гласоподавател ще трябва да продължи много по-настойчиво за оцеляването ни като партия. Никак няма да ни бъде лесно. Познавам много добре подводните камъни, които ще срещнем, и главно това ще е натискът на активистите на ДПС. Опитът, натрупан досега, трябва да ни улесни и помогне. Големият ключ аз виждам в разширяване на фактора "доверие" в партията и на партията към хората от етническите малцинствени групи.
В този смисъл правя следните предложения:
Първо:
Вече се намираме в предизборна ситуация. За да не подхранваме и без това чувствителните нотки, отчуждаващи хората от нашите хуманни социалистически идеи, нека не си позволяваме послания от рода на "Българин - кмет на Кърджали", "Българин - народен представител". Това етнизиране носи допълнителен резултат на основния ни идеен опонент ДПС.
Второ:
С основното участие на Съвета по етническите въпроси общинското ни ръководство да изгради концепция и реална местна политика, отчитаща интересите на етническите общности, живеещи в община Кърджали.
Трето :
В дълг сме на партията да отговорим достойно на европейските ценности и да спазим европейските практики с тази позитивна промяна, приемайки от сърце различието, различния. Защото не етносът, а гражданството вече придобива приоритетно значение. Тук се корени нашата мощна сила, защото бъдещето ни е там!