24 Февруари 2025понеделник23:22 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Андрей Вълчев: Конституционните промени по линия на служебния кабинет бяха покушение върху основния закон

Подкрепата за Наталия Киселова за цял месец доказа, че за БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА националният интерес е по-важен от партийния

автор:Дума

visibility 8514

"Ние осъзнаваме, че сме спечелили доверието да бъдем с 20 народни представители. Наясно сме, че предложихме кандидатурата на доц. Наталия Киселова като решение. Нека сега спечелилите в пъти повече доверие политически формации да поемат своята отговорност за съставяне на правителство, след като Народното събрание започна да функционира нормално." Това каза народният представител от "БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Андрей Вълчев в ефира на NOVA NEWS. 

Що се отнася до разговорите за правителство, социалистът препоръча първата политическа сила ГЕРБ да проведе своите консултации със сестринските парламентарни партии, чиито 220 депутати са център-дясно, и чак тогава ще се види дали може да разговаря с БСП. 

"Имаме някои съвпадения в програмите - например отлагане на либерализацията на пазара на ток за бита, отказ от замразяване на социални плащания. Няма проблем за лявото обединение да подкрепя социалните приоритети, върху които има постигнато национално съгласие. В същото време, ние можем да бъдем прекрасна опозиция", каза Андрей Вълчев. 

Той обясни, че лявото обединение и ПП-ДБ също имат съвпадения - по законодателната програма с приоритетно разглеждане на Закона за съдебната власт, избор на хора и органи с изтекъл мандат, регулатори и др. 

"Продължаването на подкрепата за Наталия Киселова цял месец показва, че за лявото обединение националният интерес е по-важен от партийния. Затова доц. Киселова каза, че има нова надежда",  каза още Андрей Вълчев. 

Той прогнозира, че на България ѝ предстоят управления, които да са предимно коалиционни и трябва да са ясни принципите, на които ще бъдат сформирани тези коалиции. А  "БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" няма да бъде част от този политически хаос, а ще се опита да подреди политическия дневен ред. В отговор на въпроса дали доц. Киселова може да бъде добър служебен премиер, Вълчев сподели, че тя може да бъде прекрасен председател на българското Народно събрание и я оцени като един прекрасен човек и изключително подготвен професионалист.

Социалистът коментира и конституционните промени по отношение на служебното правителство. "Ако Конституционният съд върне правомощията на президента за съставяне на служебния кабинет, това би било категорично по-добър вариант за българската демокрация. Когато изготвиха този основен закон, хората се ръководеха от принципи - разделение и  баланс между властите. Конституционните промени от миналата година бяха покушение върху духа на Конституцията. Призовавам КС колкото се може по-бързо да се произнесе по тях", каза в заключение Андрей Вълчев.  

Палежи и ранени полицаи на протест на "Възраждане"

автор:Дума

visibility 2912

/ брой: 36

Синдикатите са недоволни от ниския ръст на заплатите

автор:Дума

visibility 2871

/ брой: 36

1000 лева гаранция за заловената с подкуп директорка

автор:Дума

visibility 2825

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2846

/ брой: 36

С 13 на сто са увеличени средствата за общините

автор:Дума

visibility 2850

/ брой: 36

4,20 лв. месечно взима банката за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 2824

/ брой: 36

ТЕЦ "КонтурГлобал" отново съкращава работници

автор:Дума

visibility 2868

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2846

/ брой: 36

Орбан обвини веригите за скока на цените

автор:Дума

visibility 2798

/ брой: 36

Огромен албански флаг се развява край Скопие

автор:Дума

visibility 2833

/ брой: 36

Пробив в Австрия за сформиране на кабинет

автор:Дума

visibility 2764

/ брой: 36

Прекалихте

автор:Атанас Зафиров

visibility 2774

/ брой: 36

Битка срещу фанатизма

visibility 2898

/ брой: 36

Туризъм - тъпизъм - идиотизъм

visibility 2837

/ брой: 36

Търсят се 200 000 души за работа по морето

автор:Дума

visibility 2754

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ