22 Януари 2025сряда20:37 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

АгроДУМА

Вина от мед и горски плодове представят бутиковите изби

Млади винари залагат на старите родни сортове грозде, развиват и винен туризъм

/ брой: 39

автор:Екатерина Терзиева

visibility 9118

Вино, получено след ферментация на пчелен мед, вина от малини и арония, синьо вино, създадено с добавка на свежа спирулина, са сред най-новите разработки на българските бутикови изби. Те бяха представени на тазгодишната Международна изложба за лозарство и винарство "Винария" в Пловдив, в която участваха 127 наши и чуждестранни фирми от 11 държави. 28 са изложителите, които участват за пръв път.

Българите предпочитат да пият българско вино - от консумираните 118 милиона литра през 2018 г. едва 5 млн. литра са внос, съобщи преди откриването на изложбата директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното инж. Красимир Коев. Въпреки лошите климатични условия миналото лято гроздовата реколта е била 153 хиляди тона, което е по-малко от реколта 2017, когато са били произведени 171 174 т. Всички 266 винарски изби у нас са произвели общо 110,2 млн. литра. Износът на българско вино нараства средно с 1,5-2% годишно, като през миналата година е достигнал 64 милиона литра, допълни инж. Красимир Коев.

Тази година от изложението отсъстваха големите винзаводи, но за сметка на това бяха представени малки семейни изби, някои от които показаха вината си за пръв път пред широката публика, каза Вася Михайлова, организатор на изложбата. 

Институтът по криобиология и хранителни технологии в София от 6 месеца разработва синьо вино "Спирулина", получено от винифицирани сортове грозде траминер, мускат, шардоне и совиньон блан. Добавен е екстракт от спирулина - микроскопично синьо-зелено водорасло, което се използва като хранителен източник заради високото си съдържание на протеини, витамини, минерали и каротеноиди. Получаваме екстракта чрез дълбоко замразяване по метода на криобиологията, обясни технологът асистент Николай Солаков. Синьото оцветяване на виното се дължи на пигмента фикоцианин - антиоксидант, който доказано се справя с трите вида опасни за човека свободни радикали. В момента преговаряме с Института по лозата и виното в Плевен, имаме запитвания от няколко винарни за съвместно производство, посочи ас. Солаков. 

Друг тип синьо вино представи на изложбата испанската изба "MD Alcantara". То е с кобалтовосин цвят и има вкус на свежи тропически плодове и характер на шардоне. Съдържа естествен пигмент, извлечен от ципата на червено грозде - антоцианин, на което се дължи и неговият антиоксидантен ефект. 

Медовина по старобългарска рецепта, но с нов прочит, представи на изложбата изба "Кошерите" от Северна България. Напитката се приготвя от пчелния мед, който родителите на фитопатолога д-р Емил Балашов (31 г.) добиват от кошерите си край р. Осъм в с. Дебово, община Никопол. Районът изобилства от медоносна растителност - жълт кантарион, пелин, мащерка, живовляк. Балашов сам разработва технологията - виното става на принципа на бавна ферментация на акациев мед, която продължава 4-5 месеца. Медът не се подлага на различни термични обработки, което позволява да се запазят всички витамини и полезни биологично активни вещества.

По биологичен път е отгледано гроздето за никополските вина на Албена Симеонова, сред които е и виното от редкия български сорт сторгозия. По-голямата част от насажденията се намират в Северна България. Сортът зрее късно, има силен растеж, висока родовитост и добив. Използва се за производството на трапезни вина, които се характеризират с интензивен цвят, плътно тяло, добра свежест и приятен плодов аромат.

Върху възстановяването на стария сорт тамянка се е фокусирал Виктор Цветанов, мениджър продажби във винарна "Заара естейт", разположена в с. Главан, Сакар планина. Засега насажденията с тамянка са разположени върху 15 дка, но ще ги разширяваме, казва Цветанов. Сортът, идващ от земите на Близкия изток - Сирия, Ирак, Египет и Иран, е бял, от семейството на муската и има свеж флорист аромат. Избата е съвсем нова - първото вино е представено през миналата година. Разчита на къси серии до 5000 бутилки. Към избата има и хотел за 40 души - за хора, дошли в Сакар за винен и кулинарен туризъм. За изкушените от такива приключения е и малката изба "Дивес естейт" край Ахелой, която предлага в дегустационните си зали съчетаване на своите вина медалисти с български храни като родопска пъстърва, сирена, луканка от Стара планина. 

Добричка изба показа на изложбата първите български биосертифицирани малини и арония в комбинация с мавруд. Виното от малини с мавруд се получава от ферментация на натурален плод, купажиран с вино, подсладен с тръстикова биозахар. По същия начин се прави и аронията с мавруд, като вината се предлагат в бутилки, запечатани с восък. Винарна "Кубера" представи за пръв път пред потребителите своето вино, направено от 100% био малини. Малиновите насаждения заемат 40 декара, създадени от Десислава Дунчева по програмата "Млад фермер". Партньорът й Людмил Шаралиев се занимава с лавандула и рози. "Обичаме живота и много искахме да създадем напитка. Но понеже нямаме лозя, а малини, направихме малиновото вино", казва Десислава. 20 на сто от произведените 3000 т малини през 2018 г. са преработени във вино. Младата двойка е изпратила проби от напитката за конкурсите в Лондон и Берлин. 

Специално дамско вино са създали технолозите от изба "Neragora" - то е десертно и сладко, приготвено от мускат отонел, мед от акация и с аромат на печена ябълка.

Дестилерия "Исперих" представи нетрадиционни ракии - от тиква, бъз, пъпеш, къпини, арония. Произвеждаме ги вече три години и се приемат много добре от потребителите, казват от избата. Цената на половин литър е 18,99 лв.

С бадемово вино се представи италианската изба "Vini Assennato". Напитката е комбинация от местния сорт грозде nero d'Avola и бадеми, отгледани в района на Авола, провинция Сиракуза. Вкусът на виното е сладък, комбинация между горчив бадем и черешов аромат на сорта грозде. Новост са и билковите ликьори, представени от сицилианска фирма. Италия е известна не само със своите изискани вина, но и с изобилие от ликьори и спиртни напитки, които се ползват понякога като аперитив, понякога като диджестив за по-добро храносмилане след вечеря, казват изложителите. Ликьорът centerba е много силен амаро, с горчив вкус, който донякъде прикрива високото алкохолно съдържание. Основава се на инфузия на много билки, а името centerba означава 100 билки. Ликьорът cynar е направен от артишок, а mirto се приготвя от мирта - храст от о-в Сардиния, който цъфти заедно с хвойната и ягодовите дървета. Плодовете на миртата се накисват в алкохол и се получава този гъст ароматен ликьор, с нотки на градински чай, какао и дълбок гранатов цвят. 

Сироп от кактус, с който се приготвя лека алкохолна напитка на основата на просеко, представиха на "Винария" братята Фабио и Коно Спитале. От 30 години те имат плантация с кактуси в Сицилия. Плодовете на кактусите се берат от август до декември. От тях братята произвеждат бира, скрежина, фрешове, конфитюри, а листата на кактусите превръщат в пикантно песто. 

КНСБ иска помощи за ток за всички с доход под 848 лева

автор:Дума

visibility 1444

/ брой: 13

Австрийските фирми у нас очакват стабилен бизнес климат

автор:Дума

visibility 1390

/ брой: 13

Банките в Гърция свалиха драстично таксите

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 13

Доналд Тръмп подписа първите 100 указа

автор:Дума

visibility 1440

/ брой: 13

Изключиха над 16 000 ученици в Гърция

автор:Дума

visibility 1452

/ брой: 13

ЕК води десет разследвания срещу социални мрежи

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 13

Путин и Си Дзинпин проведоха видеоразговор

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 13

Колко още

автор:Ваня Григорова

visibility 1435

/ брой: 13

Настъпва нова ера за ядрената енергия

автор:Дума

visibility 1499

/ брой: 13

Започва златната ера на Америка

visibility 1532

/ брой: 13

Европа трябва да осмисли своите цел и роля

автор:Дума

visibility 1453

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ