Фалшификатори мамят с платна на Добри Добрев-Стария
/ брой: 254
Ментета на картини, рисувани от художника Добри Добрев-Стария (1898-1973), заливат родния арт пазар, съобщи при откриването на изложба с 40 негови платна в Стара Загора директорката на сливенската художествена галерия "Димитър Добрович" Даниела Ненчева. По думите й фалшификатите се предлагали на цена, започваща от 700 лв. Сред последните ужилени се оказал италиански бизнесмен, който на няколко пъти спонсорирал прояви, свързани с живота и творчеството на живописеца.
Даниела Ненчева припомни, че в родния град на Стария съхраняват 100 негови работи от различни периоди на живота му. В архива пък на семейството останали великолепни негови черно-бели и цветни рисунки, които, преди да почине м.г., показвал синът му доц. Димитър Добрев.
Роденият в Сливен в края на ХІХ в. живописец е завършил Пражката художествена академия с почетна грамота, той е сред основателите на дружествтото "Родно изкуство" (1927), дълго време е раздвоен между България и Чехословакия, но в крайна сметка избира родината. Като секретар на групата на сливенските художници урежда множество изложби, изследва старите занаяти в района и рисува огромно количество портрети и платна, на които пресъздава миналото. От 1954 г. става преподавател в столичната художествена гимназия, където подготвя няколко поколения млади творци. Автор е на монография, посветена на Димитър Добрович (1816-1905) - първия български художник с академично образование, чиято 200-годишнина ще бъде отбелязана в края на следващата година с голяма изложба в НХГ. Дотогава трябва да бъде завършено и цялостно изследване на творчеството му от колектив с ръководителка проф. Ружа Маринска, коментира Даниела Ненчева.
При откриването на изложбата в Града на липите художникът Димо Генов направи специален подарък за сливналии - снимка на Добри Добрев от далечната 1962 г. Фотосът е бил заснет в Мелник, където преподавателят водел учениците си да рисуват сред природата.