Темата днес
Разходите за труд растат, но възнагражденията не са достатъчни
/ брой: 79
С 16,1% нарастват общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите. Това сочат данните на НСИ за четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2021 г. В индустрията увеличението е с 21,3%, в услугите - със 17,8%, в строителството - с 11%.
Разходите за възнаграждение се увеличават с 16,5%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 13.8%. Разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варират от 34,3% за ДХотелиерство и ресторантьорствоУ до 1% за "Хуманно здравеопазване и социална работа".
Въпреки това, парите, които огромна част от българските работници и служители получават, не са достатъчни за достоен (не охолен и дори не за приличен!) живот. Какво може да купи българинът с минималната си заплата и какво германецът, французинът, хърватинът?
Преди дни Picodi.com публикува данните от последното си проучване в кои от 67 държави е достатъчна минималната заплата. В България в началото на 2023 г. 32,2% от минималната заплата отиват за хранителни продукти от първа необходимост. За сравнение в Гърция са 18,5%, в Турция - малко над 15%, в Румъния - 22,5%. Оптимистът вероятно би казал, че може и по-зле, защото в Узбекистан над 97% от най-ниското за страната възнаграждение се дават за основни храни, а в Нигерия то дори не стига - 160,4% от минималната заплата струват храните за нормално съществуване. Но България е член на ЕС.