Носталгични пейзажи
Графични и живописни композиции на Петър Морозов открива "Върхове" по случай 130 години от рождението на големия творец
/ брой: 174
Близо 40 графични и живописни произведения очертават биографичния път на един от най-харесваните български пейзажисти - Петър Морозов (1880-1951). По повод 130-годишнината от рождението на големия творец неговият внук, съвместно с галерия "Върхове"/бивша "Сибанк", организира богата ретроспекция с творби от колекциите на НХГ, СГХГ, БНБ, на семейството. Последната подобна по мащаб ретроспекция на Петър Морозов е била през 1980 г. по повод 100-годишнината от рождението му, реализирана от Съюза на българските художници.
Изложбата, която ще бъде открита на 5 август от 18.30 ч. в центъра на София, представя пълноценен обзор на целия периметър от творчески изяви на Петър Морозов. Поставя специален акцент върху неговата най-голяма страст - българският пейзаж със старини. Особено внимание е отредено и на ролята му като "пионер и един от големите майстори на съвременната българска печатна графика", както го определя Доротея Соколова в текста към брошурата на изложбата.
В днешно време талантливото художествено наследство, оставено от Морозов, има стойност и на сантиментален документ на гледки, взаимоотношения и манталитет в една България от миналото още от невинното, патриархално и ориенталско начало на предишното столетие. Именно заради тази ретроатмосфера преобладава носталгичното и романтично настроение в картините.
Освен десетките пейзажи от стари български градове, изпълнени в техниките офорт и акватинта, в експозицията е включен и най-известният живописен автопортрет на художника от 1903 г., който се съхранява в НХГ, както и представителният портрет на неговата съпруга Цвета Морозова.
В периода 1897-1904 г. Петър Морозов учи в Държавното рисувално училище при професорите Мърквичка и Митов. Силно повлиян от битовизма в тяхната живопис, той прави значителен брой композиции със селски и пазарни сюжети. Като изключително любопитен момент от творческия процес на този автор могат да се видят и оригиналните метални плочи, от които е печатал своите графики, наследени от семейството, както и скици, и подготвителни рисунки.
Изложбата е отворена за посетители до 29 август в арт салона на ул. "Славянска" 2, съобщи за ДУМА Светлана Куюмджиева от галерията.