Темата днес
Нашенските "ястреби" летят срещу народа си
Партиите на войната ни въвличат в украинския конфликт, протестите за мир и неутралитет продължават
/ брой: 137
Юрий Михалков
От натовската среща на върха във Вилнюс могат да се правят различни изводи, но за нас най-важният е, че управляващите тласкат страната ни да лети в ятото на евроатлантическите "ястреби" относно конфликта Украйна-Русия.
От чисто геополитическа гледна точка важните резултати и изводи са три. Първо, стана ясно, че САЩ и Западът се страхуват от пряк военен сблъсък с Русия, който "автопилотът" на причинно-следствените събития може да трасира до ядрен конфликт. Второ, поради това перспективите за членство на Украйна в алианса бяха отложени за "отвъд хоризонта", макар западните лидери да се кълняха, че това членство не подлежи на съмнение. До момента Зеленски се самовъзприемаше като Вселенски президент, но НАТО му показа, че бидейки лидер на държава като Украйна, е твърде зелен(ски) за членство в един клуб, който все пак не е зарязал докрай реалистичното и трезво мислене. Трето, явно като компенсация за студения душ върху украинската кандидатура НАТО набеляза серия от мерки за въоръжаването на Киев, за да продължи войната срещу Русия. Дори във Вилнюс натовските членове на Г-7 приеха отделен план за всестранна помощ за Украйна.
Много показателно е мнението на президентския съветник на САЩ по националната сигурност Джейс Съливан, изразено след срещата пред телевизия Си Би Ес. "Ние ще продължим да упражняваме икономически натиск върху Русия, а украинците ще продължат да упражняват военен натиск."
Именно заради този военен натиск САЩ решиха да въоръжат Украйна с касетъчни снаряди, макар използването на тези оръжия да е нарушение на международното право, което бе признато и от американски представители. Пак заради този натиск германският канцлер Олаф Шолц обеща дългосрочна военна помощ за Украйна до 2027 г. за около 17 милиарда евро. Тя включва две пускови установки за ракетни системи "Пейтриът", още 40 бойни машини за пехотата "Мардер"и 25 танка "Леопард". Канцлерът дори "зубрачески" се похвали, че страната му ще предостави на Украйна най-голямата подкрепа след САЩ.
Франция вече предостави на Украйна ракети SCALP, които са френската версия на британските крилати ракети Storm Shadow, също вече предоставени на Киев. Част от "скалповете" вече са в Украйна, а според съобщенията Франция възнамерява да достави на Украйна общо 50 такива ракети.
Отделно Украйна вече получи самолети, танкове и други тежки въоръжения от Полша, Чехия, Словакия. И така, стигаме до въпроса
къде сме ние?
Заради управляващите партии на войната страната ни е изпаднала в състояние да двуполюсно разстройство. От една страна, преобладаващото мнозинство българи сме най-малко за неутралитет на страната по руско-украинския конфликт, а максимум - за прекратяване на военните действия, преговори и регулиране на конфликта. Неслучайно месеци наред демонстрираме за това.
Срещу народа обаче са евроатлантическите партии, които на малки стъпки тласкат страната ни към въвличане в конфликта. Премиерът Николай Денков толкова първосигнално угоднически се изказа в подкрепа на решението на САЩ за предоставянето на касетъчни снаряди на Украйна, та човек остава с впечатлението, че и той би предложил на Украйна такива боеприпаси, ако ги имахме.
Слава богу, че ги нямаме, но стана ясно, че след Вилнюс ще пратим на Киев стари БТР-и, които според премиера били към МВР. Може и да са залежали, може да не са били използвани дори за учения, но от тях украински войници ще стрелят срещу народната ни воля за неутралитет и мир.
Пак след Вилнюс премиерът ни и началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов съобщиха, че се увеличават натовските войници у нас в изпълнение на новите планове на алианса. Ясно е, че те няма бъдат хвърлени срещу съюзниците около България, а именно в Украйна. Особено ако тя загуби войната, както прогнозират редица западни наблюдатели. Неслучайно напоследък се говори, че в този случай в отделни райони на Украйна ще влязат бойни части, но изпратени не от НАТО, а от отделни нейни страни-членки. За целта у нас ще се създава и подобрява съответната военна инфраструктура, включително летища и други военни обекти. Кой знае дали български войници няма да бъдат хвърлени в конфликта като част от многонационална сила, командвана от някой чужд генерал от натовска държава.
Вярно е, засега отказваме ракетите С-300, за които настоява Украйна, но по бойните полета в Украйна нашите боеприпаси гърмят пак срещу волята на българите.
Съжалявам за нашенските евротлантици, които се тупат в гърдите, че няма по-добри демократи от тях, но истинският изразител на националната воля е именно БСП. Както заради предложението й решенията на правителството за подпомагане на Украйна да минават през парламента, така и заради искания от Денков отчет за поетите във Вилнюс ангажименти. Наред с продължаващите демонстрации за мир и неутралитет, това е обещаваща терапия срещу българското двуполюсно разстройство по руско-украинския конфликт.