"Камбаните" събраха отново децата
След 19 години монументът Асамблея "Знаме на мира" бе възстановен
/ брой: 132
След близо 20-годишна пауза камбанен звън мощно разлюля местността около монумента Асамблея "Знаме на мира", а десетки деца оживиха позабравеното място.
Реконструирани са седемте големи камбани във високата част на монумента, след като въжетата им са ерозирали и има опасност от злополуки.
"Преди години започнахме да търсим възможности за подмяна и укрепване на въжетата и камбаните. Нееднократно сме правили комисии съвместно с Националния учебен комплекс по култура, със специалисти, които разбират какво би могло да се направи, за да бъде направена тази реконструкция", обясни за ДУМА Евгения Живкова, председателка на фондация "Людмила Живкова - Знаме на мира". По нейните думи средствата, които са били необходими за възстановяването на монумента, са огромни.
След 19 години всички трябва да сме горди от факта, че камбаните отново пеят, че пак ще има концерти и деца, благодарение на желанието на "Главболгарстрой" да съдейства за каузата Асамблея "Знаме на мира", отбеляза Живкова. "В крайна сметка това е добра идея, която България трябва да запази. Трябва да се съдейства и за възобновяването на парка около паметника, защото тук биха могли да се осъществят много други интересни инициативи в полза на децата", посочи известната дизайнерка.
Откриването на обновения монумент, на което присъстваха министърът на културата Вежди Рашидов и кметът на София Йорданка Фандъкова, е по повод 30-годишнината на асамблеята. Амбицията е мястото и в бъдеще да събира децата на България с различни конкурси, концерти и състезания. "Хубаво е мястото да си остане на нашите деца, както е било преди. Да могат на воля да играят, да се веселят, да е атрактивно и забавно", каза Рашидов.
Евгения Живкова се надява монументът да остане публична държавна собственост и да се превърне в запазена територия за децата на България. Пред ДУМА тя коментира, че наистина съществува проблем със застрояването около монумента, който би трябвало да бъде изяснен от областната управа, тъй като мястото е публична собственост. Величка Велянова, директорка на Националния учебен комплекс по култура, който стопанисва монумента, поясни, че ежегодно МК осигурява по 50 000 лв., които стигат за заплащане на охраната и осветлението на комплекса. Преди 30 г. паркът е бил 400 дка, а след реституционните процедури вече е 160 дка.
Празникът продължи с концерт, изнесен от деца от Националния учебен комплекс по култура и музиканти от консерваторията. Плакет със символа на асамблеята, изработен от децата на Художествената гимназия, получи ръководството на "Главболгарстрой", което безвъзмездно възстанови камбаните.
Монументът е изграден през 1979 г., там са окачени 98 камбани от целия свят. Последните са дарени от НАТО и папа Йоан Павел Втори. Повечето са с културно-историческа стойност. В подножието е монтиран уникален, единствен в света музикален инструмент от 18 пеещи камбани, които изпълняват различни мелодии. Той е изработен под ръководството на проф. Добри Палиев.
Тази година шефката на фондация "Знаме на мира" организира конкурс за рисунка за българските училища в чужбина. Творбите дори вече започват да идват на адреса на фондацията. Темата е "Децата - вестител на мира". Евгения Живкова избира това мото, защото от 80-те години на миналия век фондацията е носител на званието "Вестител на мира" от ООН. "Децата трябва да се обърнат към темите, свързани с мира, със сътрудничеството между хората, а не да се вълнуват и да рисуват... междузвездни войни. Теми, свързани с духовността, биха върнали децата към културата и стойностните неща", допълни Евгения Живкова.