Местни избори 2023
Георги Георгиев:
Искам да надградя постигнатото
Отговорността никога не ми е тежала, защото тя събира надеждите за по-добър живот на жителите на общината, казва кандидатът за кмет на община "Тунджа"
/ брой: 207
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ е роден на 1 октомври 1959 г. в с. Генерал Инзово, община "Тунджа". Историк по образование, възпитаник на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" във Велико Търново. Семеен, с две деца. Два мандата е член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Кандидат за кмет е на община "Тунджа", област Ямбол за шести мандат.
- Г-н Георгиев, кандидатирате се за шести мандат на кмет на община "Тунджа". Каква е мотивацията ви да продължите работата си?
- Мотивацията ми да продължа е доверието на хората, които вече пет пъти ми поверяват отговорността за развитието на община "Тунджа". Стремежът ми винаги е бил да не ги подведа. Тази отговорност никога не ми е тежала, защото тя е събрала надеждите за по-добър живот на жителите на общината. "Тунджа" е млада община, само на 36 години, но хората от 44-те села, обединени в структурата й, имат право на по-достоен живот. През всички тези 20 години сме водили разумна политика за последователно и възходящо развитие на общината в интерес на хората и вярваме, че то трябва да продължи.
- В отчета си за изминалите четири години управление отбелязвате, че те са най-успешните ви досега. На какво се дължи това?
- Изминалите 4 години бяха най-трудните, заради поредицата от кризи - здравна, политическа и икономическа, породена от войната, но в същото време бяха и най-успешните. Успяхме да управляваме динамично и мъдро общинската собственост, за да получим повече приходи за решаване на инфраструктурните проблеми на нашите населени места. Изградихме над 21 км нова водоснабдителна мрежа в 9 населени места, извършихме основни и текущи ремонти по улична мрежа с площ над 200 000 квадратни метра в 37 населени места, обновихме чрез основен и текущ ремонт общинска пътна мрежа с площ над 90 000 квадратни метра. Благоустроихме площадните пространства на три от нашите села, изградихме 17 нови детски площадки, подновихме и още 5 детски съоръжения. Обновихме детските съоръжения във всички 17 детски градини и осигурихме ново оборудване за 40-те пенсионерски клуба. С европейски средства ремонтираме две читалища, училище, детска градина, две нови спортни площадки и изграждаме посетителски център за развитие и съхранение на местните традиции и занаяти.
Най-ценното на този мандат обаче беше пречупената тенденция за намаляване на населението. Първоначално заради пандемията от КОВИД-19 населението ни нарасна с над 4000 души, но след това хората осъзнаха предимствата на живота на село и на практика в 20-километровата зона около областния град Ямбол пазарът на имоти е изчерпан. Резултат от тази добра тенденция е и изградената изцяло с общински средства нова детска градина в с. Роза заради увеличения брой деца и аз вярвам, че това е гарант за по-доброто бъдеще на нашата община.
- В коя сфера смятате, че постигнахте най-големи резултати от положените усилия?
- Трудно е да се открои една сфера. Както вече споменах увеличените инфраструктурни разходи, с които решавахме конкретни проблеми в населените места през този мандат, бяха едно от най-значимите ни постижения. Не по-малко важни са и активната ни социална политика и максимално разгърнатата мрежа от детски и учебни заведения. Община "Тунджа" е социална община, която се грижи за хората - от най-малките до най-възрастните. Над 10 % от населението ни получава безплатна храна или на символични цени. Нашите детски градини са безплатни още от 2015 г., учениците ни получават безплатни закуски и безплатно обедно хранене. Домашните социални патронажи и обществените трапезарии осигуряват храна за нуждаещите се във всички 44 населени места. Възрастните и хората с увреждания получават и грижи в дома от социални асистенти, домашни помощници и специалисти. Запазихме и социалните ни заведения, които предлагат различни социални услуги на хората.
Съхранихме 10 училища, от които и две средни, и детски градини в 17 населени места, за да запазим младите хора в нашите села.
- Какво е предизвикателството, което ви чака през следващия мандат?
- Нашата цел е да запазим устойчивото развитие на общината във всички сфери, надграждайки непрекъснато постигнатото. През този мандат подготвихме цялостната модернизацията на уличното осветление във всички 44 села, проектите са готови, избрани са изпълнители и още в първите месеци на новия мандат ще започнат строителните дейности. Финансирането е осигурено чрез средства от Плана за възстановяване и устойчивост за 11-те по-големи населени места и чрез финансов лизинг за останалите 33. Предстои и реализацията и на други мащабни проекти, с които сме кандидатствали по различни програми и са на различен етап на оценка.
- Кои ще са останалите ви приоритети?
- Ще продължим с онова, което е било абсолютен приоритет и досега в нашата работа. На първо място това е запазване на финансовата стабилност на общината, защото тя гарантира нивото на изпълнение на поетите ангажименти към хората. На второ място това е активната социална политика с мисъл и грижа за хората, защото ако тя не работи в тяхна полза, е самоцелна и неефективна. Третият приоритет е образованието и възпитанието на нашите деца и ние ще продължим да го отстояваме, дофинансирайки недостигащите държавни субсидии, за да съхраним нашите детски и учебни заведения. Вярваме, че само образованието може да гарантира по-добро бъдеще за децата, по-добър живот и по-високи доходи. Наш приоритет е и последователното подобряване на техническата и социална инфраструктура както с нашите собствени възможности, така и чрез привличане на външно финансиране.
Ние отново предлагаме на тунджанци да продължи разумното управление на общината с последователно и възходящо развитие, само и единствено с мисъл и с грижа за хората.
Вярвам, че нашите граждани ще изберат кандидатите на коалиция "БСП за България" за кмет на община, за общински съветници и за кметове на населени места, защото те в най-голяма степен защитават техните интереси.