25 Юли 2024четвъртък20:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 3693

Нов месец – нов рекорд за жилищното кредитиране в България. Така изглежда статистиката на Българската народна банка за месец май, според която обемът на ипотечните заеми в банковата система достига невижданите в стопанската история 21,8 млрд. лв. – резултат от ускорената кредитна активност и все по-скъпите имоти на пазара в България.
Годишният растеж на ипотечните заеми в България се ускорява до 24,4% през май, което е най-високият ръст от кредитната експанзия от 2008 – 2009 г., когато бе последният епизод с толкова ускорено ипотечно кредитиране – точно преди финансовата криза да срине пазара на труда и да направи част от кредитополучателите неспособни да покриват заемите си.
На месечна база ръстът леко се забавя след два ударни месеца, в които ипотечното кредитиране бумтеше. Така месечният ръст през май достига 1,92% при 2,21% за април и 2% за март.
Посочените ръстове идват именно в месеца, в който Българската народна банка въведе допълнително отчитане за банките в България по отношение на ипотечните заеми. Централната банка впоследствие обясни, че не вижда риск на пазара, но ще "ескалира наблюдението" върху ипотечното кредитиране. Около 70% от жилищните заеми пък са концентрирани в трите най-големите банки в България.
Статистиката на БНБ показва още, че месец май е бил силен за ипотечното кредитиране с ръст от около 410 млн. лв. Това е малко под рекордните през април 463 млн. лв. месечен ръст. За сравнение, средно за изминалата година месечният ръст по жилищните заеми бе с по 282 млн. лв. при 209 млн. лв. година по-рано.
А ръстът на кредитите става успоредно с повишаване качеството им, като включително и през май проблемните ипотечни заеми спадат до 243 млн. лв.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 484

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 507

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 464

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 460

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ