Призив за мир
/ брой: 43
Слави Василев
Аз, Слави Василев, заставам твърдо зад България и българския народ в неговата борба за изграждане и съхранение на националния ни суверенитет. Днес, когато повече от 3 години България продължава безропотно да не зачита своите икономически и политически интереси, смятам за свой морален и патриотичен дълг да издигна глас в защита на българския суверенитет в този критичен час. Както в самото начало на войната споделих, че България няма място в този конфликт и българското правителство трябваше да вземе балансирана позиция, с оглед на невъзможността конфликтът да свърши положително за която и да е от двете страни. А вероятността Руската федерация да излезе победител е и беше във всеки един момент от тази война много по-голяма. Действията на Украйна застрашават не само съществуването й като държава, но и цяла Европа.
Нашата историческа и културна близост с руския народ, както и близостта на нашите интереси, а именно да има повишен икономически и културен обмен, ни задължават да бъдем реалисти и да заемем позиция за прекратяване на огъня. Нашата сходна нова история, преминала под тоталитарната сянка на сърпа и чука, ни дава основания да вярваме, че трябва да бъдем част от решението за бъдещето на Украйна в Европа, но без да се ангажираме в тази братоубийствена война на страната на привидната жертва, Украйна. Международните отношения винаги са били и ще бъдат основани на правото на силата и този модел ще продължи да ръководи света, колкото и Европа да се съпротивлява.
В името на достойнството на България днес и мирното бъдеще на нашите деца призовавам българското Народно събрание, Президента на Република България и Министерския съвет:
1. Да заемат ясна и недвусмислена позиция в подкрепа на спирането на войната;
2. Да се обявят срещу всички международни санкции срещу Русия;
3. Да работят активно с всички европейски и други партньори за установяването и гарантирането на справедливия мир в Украйна.
Насърчаваме българските медии да не отстъпват от дълга си към истината и да не допускат да бъдат превърнати в инструмент на дезинформация, както са го правили по време на първите три години.
Историята ще запомни наивността на подкрепящите Украйна и катастрофалните последствия, които доведоха до икономически упадък. Призовавам всички българи да проявят съчувствие към украинския и руския народ и да подкрепят усилията президента Тръмп за възстановяване на справедлив и траен мир.
Фейсбук