23 Февруари 2025неделя13:09 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ГЕРБ спъват проекта за Културен чек и в парламента

автор:Дума

visibility 1172

С процедурни хватки ГЕРБ успяха да отхвърлят проекта за Културен чек и да отложат гласуването му в парламента за неопределено време. Предложението на левицата бе точка от дневния ред на депутатите днес, но поради изтичане на работното време не стигна до гласуване. Така идеята на БСП за улеснен достъп на младежите до културни събития трябва отново да мине цялата процедура по обсъждане в комисии и гласуване в пленарна зала.
От левицата са категорични, че Културният чек може да донесе само ползи както за младото поколение, така и за ценностната система на българите като цяло. Законопроектът поправя един дефект на сегашното ни образование, което не създава ценностни нагласи, обяви от трибуната Антон Кутев. Той обясни, че предложението на левицата засяга всички български граждани, които сега навървшат 18 години и ще ги навършат оттук нататък. Социалистът даде пример с Италия, където тази мярка отдавна се прилага. Обясни и как би действала у нас - "всяка година министърът на културата изпраща едно писъмце по пощата, на всеки човек, навършил 18 години, с което му съобщава, че може да ползва културен чек от 200 лв. За мен това е родолюбива идея. Това е подкрепа към всеки български гражданин". По разчети на БСП подобна мярка би струвала на бюджета средно по 7 млн. лева на година, ако всички младежи използват чека. Кутев добави, че само за последните три месеца това правителство е изхарчило над 1 млрд. лв, извън бюджета. "И то за какво ли не, без решение на НС. Ако някой иска да ме убеди, че 7 млн. лв. за културния чек е финансово препятствие, е абсолютно несериозно. Тези пари ги има в бюджета и няма никакъв проблем да бъдат намерени", категоричен бе депутатът. Той недоумява и защо културното министерство е отвхърлило проекта. По думите му при предварителните разговори с министър Боил Банов той с две ръце е подкрепил предложението, а след това е подписал отрицателно становище.
Зам.-председателят на "БСП за България" обясни, че младежите ще използват чека само за това, което е публикувано в електронната платформата и което министърът разпише в наредбата. Кутев акцентира, че този законопроект е насочен и към хората, под линията на бедността. Дали струва 20, 40 или 60 лв, всяка една от тези суми е голяма. Тези, които искат да отидат на културно мероприятие, а нямат парите, да имат възможност. Това ще вдигне и заплатите на творците, защото са допълни пари в сферата на културата, допълни той.
Не мога да повярвям, че това предложение беше отхвърлено и то с аргументи, че едва ли не се обезценява труда на артистите. Това коментира от своя страна Нона Йотова. И подчерта, че идеята е точно обратната - парите от културния чек отиват за артистите и за популяризирането на тяхната работа. Тя обясни, че с предложението на левицата за културен чек може да се увеличат и заплатите на колегите й. Йотова призова да не се отхвърлят веднага предложенията на левицата, а да се опита и се види какъв ще е ефектът от тях. "Нека не подценяваме интелекта на българите. Изкуството не е парче торта. Сигурна съм, че има много млади хора, които са на 18 г. или ще станат на толкова, но за съжаление техните родители не са на вълна – култура", категорична бе актрисата.
Управляващите ограничават достъпа на млади хора до култура, бе мнението на депутатът Кристина Сидорова. Тя цитира данни, според които 53% от хората не ходят на театър, защото билетите са скъпи. Няма как в едно малко село, хората да дадат по 15 лв или 20 лв за театър. 41% от тези хора казват, че няма културни събития в местата, където живеят. А управляващите ограничават достъпа на тези млади хора, които искат да отидат, но нямат финансова възможност, категорична бе Сидорова.

Веригите прекаляват, защото законово им е разрешено

автор:Дума

visibility 12076

/ брой: 35

Заложените приходи в проектобюджета са силно амбициозни

автор:Дума

visibility 12034

/ брой: 35

Проектобюджетът претърпя спешен ремонт заради пенсиите

автор:Дума

visibility 15308

/ брой: 34

Тръмп нарече Зеленски "диктатор"

автор:Дума

visibility 10231

/ брой: 35

Безплатни лекарства за пенсионери в Гърция

автор:Дума

visibility 12208

/ брой: 35

Виктор Орбан забранява соросоидните НПО и медии

автор:Дума

visibility 7402

/ брой: 35

Накратко

автор:Дума

visibility 11911

/ брой: 35

Да подкрепиш уязвимия

автор:Аида Паникян

visibility 11985

/ брой: 35

Деградацията на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 12071

/ брой: 35

Неизгодна сделка за сметка на децата ни

visibility 12074

/ брой: 35

Новата световна реалност

visibility 12206

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ