11 Януари 2025събота22:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки Фейсбук и интернет

Събор

Среща на другата България в Палма

Мегдана пак затреперва от кръшни хора и разпръсква пъстротата на фолклора ни

/ брой: 83

автор:Надежда Ушева

visibility 10872

Пътуващият фолклорен събор "На мегдана на другата България" ще събере 78 участници - групи, хорове и певци от 17 европейски страни, на 11 и 12 май в Палма де Майорка, Испания, съобщи за ДУМА Анита Екенова, координатор на събитието и ръководител на група "От извора" в Лион, Франция, която е първият участник в деветото издание на събора. Той ще премине под наслов "Шарена черга". Фолклорната среща дава възможност на всички да покажат интересни ритуали, обичаи и танци от цяла България. Домакин на IX издание ще бъдe танцов състав "България" в Палма с ръководител Станимир Минчев. Той поясни, че участниците ще се съберат в Театър "Труи".
"Съставът ни вече е имал много изяви в театъра и се познаваме със собствениците. Договорена е и зала за хоротеката, която е близо до него. Ще има гост хореографи за уъркшоп на хоротеката и музика на живо. Мисля, че ще се получи добре, всяка от групите е изпратила музиката си, има от всички краища на България", посочи Минчев. Домакините подготвят нова хореография, която е свързана с мотото на фестивала "Шарена черга".
"Спряхме се на темата, за да покажем най-голямата пъстрота на родния фолклор. Да бъде красота!", отбелязва той и допълва: "Всеки да представи неговата си черга."
"А ето ги и тях - първите, хората, благодарение на които се събираме всяка година, създателите на "На мегдана на другата България", пишат организаторите в социалната мрежа.
"Шепа ентусиасти, обичащи нашия фолклор и даващи си сметка за нуждата на българите в чужбина от техните корени, творят вече тринадесета година емоционални танцови композиции, организират концерти, замислят събори, правят дефилета и спектакли и събират хората ръка за ръка на мегдана на онази България, която те носят свидно скътана там някъде в душата си", споделят "От извора". Танцьорите разказват, че това не е просто група за танци, а семейство, начин на живот, виждане за фолклора такъв, какъвто душата го усеща.
Те пожелават успех на тазгодишните организатори от състав "България". "Всички ние - изворчета и извори по душа, очакваме с нетърпение и нескрита емоция този девети събор. Радваме се да сме част от голямото мегданско семейство, което расте с всяка нова година", посочват сънародниците ни.
Фолклорният фестивал ще подкрепи благотворителна кауза, свързана с организирането на обучение по жестов език на десет чуващи преподаватели, които работят в три училища и няколко центъра за глухи деца. Събитието ще бъде закрито с голямо хоро, което ще се извие в парка пред катедралата "Санта Мария" в Палма. Очакват се гостите Надя Кръстева, генерален консул на България във Валенсия, хореографи и музиканти, сред които Георги Христов - ръководител на Неврокопския танцов състав и танцов колектив "По Друма", Румен Иванов - хореограф на Детската танцова школа "Хорце" към Център за работа с деца и на Танцово студио "Калина Рада" в Разград, Жулиета Иванова - хореограф също на ДТШ "Хорце" и на студио "Калина Рада", Оркестър "Сияние".
И докато в залата на театър "Труи" се тъче шарената черга на IX издание, шивашки ателиета, дюкяни за традиционни скарпини и цървули и красиви български накити ще привлекат вниманието на многобройната публика. Всеки ръководител на група ще може да се срещне с УС и членове на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина и да разбере за нейната кауза и инициативи.
 
История и замисъл  

Идеята за пътуващ събор се заражда през 2015 г. от ръководителката на Лионската група за български танци и песни "От извора" Анита Екенова. Подкрепена от своите ентусиазирани момичета и момчета изворчета, създават "На мегдана на другата България". Първото издание "Гергьовденски игри" вижда бял ден на 2 май в Лион, където домакините посрещат 14 групи за български фолклор от шест европейски страни.
Идеята на събора е той да се провежда всяка година на различно място, от различна група, под различно мото и да дава мегдан на българските състави, творящи извън страната, не само за танци и хора, но и за запознанство и обмен на опит на живо. Това прави всяко събиране уникално и по своему емоционално, всяка група организатор обогатява и обновява събитието и оставя частица от себе си в ДНК-то на събора. Мегдана има огромен успех сред групите в чужбина и за кратко се налага като Събора на всички български формации зад граница в Европа. Изворите и Анита предават с радост щафетата на новите организатори всяка година, но остават координатор и пазител на душата на проявата.  
През 2016 г. под наслов "Пролетна закачка" традицията продължават "Луди-млади" от Монпелие - Франция, с ръководител Ива Милкова. Те посрещат в топлия средиземноморски град 20 групи от 9 европейски страни или над 400 участници. Прави се първата среща на ръководителите с цел основаването на Асоциация на българските фолклорни състави в чужбина. През 2017 г. щафетата поема формация "Веселие" от Валенсия с ръководител Минчо Райков за III издание под наслов "На хорото в Гандия". Повече от 500 танцьори от 10 европейски държави разтърсват Гандия с кръшни български ръченици. Четвъртият домакин е група "Нашенци", Милано, с организатор Радослава Недялкова. За първи път съборът протича в два дни - 9 и 10 юни 2018 г., и събира 43 групи танцьори от 11 страни. Там се "ражда" куклата Елена - символ на срещите. Тя пътува всяка година от страна в страна и сменя премяната си. Следват атрактивните Балканджии от китното испанско градче Ла Нусия и тяхната ръководителка Антоанела Пенчева. "Балканджийско веселие" събира в два дни - 11 и 12 май 2019 г., на мегдана 61 групи от 13 европейски държави. 2021 г. е обявена за нулева заради пандемията. 2022-ра е годината на "БГ фолк ритми" - Копенхаген, Дания, и Малмьо, Швеция, и Панка и Николай Стоянови. Те имат нелеката задача да организират първото пост-пандемично издание, събирайки групите на живо на мегдана. Седмият събор обединява 28 състава от 11 европейски страни.
VIII издание се провежда в Прага на 3 и 4 юни 2023 г. под мотото "Празник на розата". Със 73 групи и над 3000 участници и гости засега е най-мащабната проява.

БСП подкрепя бизнеса за мерки срещу скъпия ток

автор:Дума

visibility 4838

/ брой: 5

Може да останем без бензин през март

автор:Дума

visibility 5933

/ брой: 4

България може да е транзитен хъб за газ за Европа

автор:Дума

visibility 6064

/ брой: 4

Байдън отпусна на Киев $500 милиона

автор:Дума

visibility 4902

/ брой: 5

Великобритания поряза Илон Мъск

автор:Дума

visibility 4332

/ брой: 5

Пожарът в Калифорния евакуира над 300 000

автор:Дума

visibility 4045

/ брой: 5

Скопие е втори в света по мръсен въздух

автор:Дума

visibility 4229

/ брой: 5

Смущение

автор:Мая Йовановска

visibility 4747

/ брой: 5

Послушайте експертите

visibility 4845

/ брой: 5

Как бе ликвидирано критичното мислене*

автор:Гергана Пирозова

visibility 4726

/ брой: 5

За фойерверките и... парите

visibility 4681

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ