Има ли разум?
/ брой: 157
Актуализирането на бюджета стигна най-сетне до парламента. Ще има спорове, но трябва да се направи, иначе държавата се парализира, защото всички резерви са изчерпани. По една тема обаче и политици, и медии упорито мълчат. Преди време Корнелия Нинова обяви, че БСП предвижда да не се намалява и дори да се увеличи процентът от БВП, който се разпределя за публичните разходи през държавния бюджет. БСП е единствената партия, която иска да прекрати крайния финансов геноцид над здравеопазването, образованието, науката, културата, над пенсиите, доходите и пр. Моделът на този геноцид бе наложен от Симеон Дянков и до днес тегне над публичните сектори - в името на имагинерния балансиран бюджет и прочее неща, с които нито лекарства се купуват, нито училища се поддържат, нито пенсии се вдигат.
Всъщност, делът от БВП, който се отпуска за публичните разходи, е основен параметър, от който зависи халът на държавата. Дянков намали този дял на доста под средния за ЕС и се хвалеше, че сме отличници по "фискална дисциплина". Вярно е, но благодарение на това станахме двойкаджии по всички социални, здравни, демографски, образователни и какви ли не още показатели. Само заплатите и бонусите на държавните чиновници никой не пипна. КОВИД-кризата спря опитите в ЕС за "балансиран бюджет" и по данни на Евростат за 2021 г. например средният процент от БВП за публични разходи в общността се е вдигнал на 53%. Първенци по тези разходи са Франция и Гърция. А в България процентът в момента е 43 - с 10% под средния за ЕС! Според гласувания в НС бюджет за тази година, внесен от правителство на ГЕРБ, публичните ни разходи трябваше да паднат до 39,6% от БВП.
Естествено, едва ли е възможно с актуализацията на бюджета сега да се вдигне въпросната квота с 10% - до средното за ЕС. Макар че това би означавало да има допълнително свободни поне 3 милиарда лева за пенсии, за здравето, за училищата и пр. Но поне за бюджет 2022 партиите в НС би трябвало да се вслушат в разума на БСП. Дали десните могат да го направят в полза на хората и да се откажат от крайния дянковски неолиберализъм?