Кораб, плаващ под флага на Гана, е блокиран до Ахтопол
На борда има 10-членен екипаж, който не беше евакуиран заради лошо време
/ брой: 230
Кораб под ганайски флаг, дълъг 276 метра, е блокиран в Черно море на по-малко от километър от брега до фара на Ахтопол, след като двигателите му са отказали при изключително бурно море. На борда има 10 души екипаж, които са установили връзка с българските власти. Според първоначалната информация танкерът е празен и не превозва петрол, като няма данни за разлив.
Пусната е дясната котва, а екипажът работи по спускането и на лявата, за да стабилизира плавателния съд. Поради вълнение над 7 бала и силен вятър опитите на „Гранична полиция“ да достигне до кораба по море през уикенда са били прекратени. Евакуация и по-мащабни действия ще бъдат предприети едва при подобряване на условията. Хеликоптер е в готовност да достави храна и вода при нужда.
Кризисен щаб под ръководството на областния управител заседава заедно с „Морска администрация“, „Гранична полиция“ и РИОСВ. Районът се наблюдава от въздуха, а мониторингът се подпомага от термокамери.
Защо този танкер е на мястото, на което се намира, ще бъде изяснено най-вероятно днес от дипломатическите служби на България и Турция, стана ясно от думите на Румен Николов, директор на ГД "Аварийно спасителни дейности" към ИА „Морска администрация“.
„Предположението е, че корабът е бил закачен на буксир, което е факт. И при неизяснени към момента условия, след навлизането му в нашия отговорен район за търсене и спасяване и териториални води, връзката между танкера и буксиращия го турски кораб е прекъсната“, обясни Николов.
Случаят привлича внимание и заради това, че танкерът е част от т.нар. руски сенчест флот, свързван със заобикаляне на санкции при превоз на петрол. По данни на международни агенции два подобни танкера - „Кайрос“ и „Вират“ - наскоро са били ударени от украински подводни дронове край турските брегове.
Българските власти очакват и дипломатическа информация - турският посланик у нас ще предостави подробности пред Министерството на външните работи. Предстои да се установи по официален път защо корабът се е озовал в български териториални води.
Междувременно два неидентифицирани обекта са били засечени да плават в Черно море, като румънските власти са предупредили корабите да избягват района.
Очакванията са, че при утихване на морето танкерът край Ахтопол ще бъде отбуксиран до безопасно място, вероятно в Бургаския залив. Българските власти уверяват, че няма риск от замърсяване, но наблюдението остава непрекъснато.
