10 Ноември 2024неделя01:17 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Уж се разбраха, ама не съвсем

/ брой: 227

автор:Иван Бакалов

visibility 2141

Какво се крие зад целия шум? Защо така Борисов, Пеевски, Делян Добрев поискаха веднага да се спре руският нефт в "Лукойл"-Бургас? Такова ултимативно искане изведнъж, със заплахи да падне правителството, изглежда странно. Може ли да се вярва, че настояват само от чисти евроатлантически чувства, в подкрепа на санкциите и Украйна?
Правителството предложи съкратени срокове, но и това беше посрещнато с изявления, че ще развалят сглобката и т. н. Политическите сили се бяха разбрали руският нефт да бъде спрян напълно чак към края на следващата година. България си беше издействала дерогация за две години напред. И хората на ГЕРБ и ДПС отначало не възразяваха.
Получи се странно положение - ПП-ДБ са критикувани за острата им позиция против Русия, че са готови да дават всякаква военна помощ за Украйна и т. н. И изведнъж бяха обвинени като защитници на "Лукойл" и руските интереси. Само защото искат преходът да е плавен и да няма сътресения на вътрешния пазар за горива.
    
Мирише на пари

Но може само да се предполага какво се крие отзад. Фактите, известни на обществото, са малко. Преди войната в Украйна процентът на руския нефт в рафинерията в Бургас е бил около 50% по официални митнически данни. След началото на войната, благодарение на дерогацията, руският нефт става почти 100%. Преди това заводът е работил с 60% от капацитета си, сега работи със 100%.
Този по-голям обем на производство е насочен за износ, тъй като потреблението в България не се е увеличило. Руският нефт е по-евтин от сорт брент, благодарение на което "Лукойл" при увеличен обем на производство и износ на горива, за този период е реализирал 3 млрд. долара приходи повече, само от разликата в цените на суровината. Това е установено от разследване на Центъра за изследване на демокрацията, Global Witness и Центъра за изследване на енергетиката.
Друг въпрос е, че няма данни накъде е изнасял горива и нефтопродукти "Лукойл". Никой не се съмнява, че заобикалят санкциите. Украйна не купува горива от България от миналата година, защото са руски. Огромният обем експорт е заминавал директно в някакви дестинации или чрез претоварване на кораби на море, т.нар. ship-to-ship transfer.

И сега - кой какво печели

от незабавно спиране и сътресения на пазара?
Разпространяват се различни версии, във всяка от които има по нещо вярно. Първата версия е, че всичко това е политическа демагогия, лъжи и атаки срещу доминираното от ПП-ДБ правителство, с обвинения в защита на руски интереси. Да натрупат точки като проевропейски партии за сметка на други.
Втората версия е, че ако правителството поддаде веднага да премахнат дерогацията, ще има сътресения и покачване на цените на горивата. Съответно ще има голямо недоволство и ще го понесе сегашното правителство с премиер Денков. Това дава предимство на ГЕРБ и ДПС в следващи избори или размествания в сегашния парламент.
Третата версия е, че Пеевски, респективно ДПС, в съучастие с Борисов искат да купят рафинерията в Бургас. Не пряко, а както е правено - с някой инвестиционен фонд от Запад, с прикрита собственост, и прочее. Слухове намесват петролната фирма "Инса ойл", зад която седял Пеевски и т. н. Затова са атаките да свалят цената, да притиснат собствениците на рафинерията. Това може да се приеме като по-вероятно, но работата е по-дълбока.
Така може да се предположи като четвърта версия, че действително се готви смяна на собствеността - продажба на "Лукойл Нефтохим"-Бургас. Но не е толкова лесно Пеевски (Борисов) да лапнат рафинерията в Бургас. Колкото и да е мастит, това е голяма хапка за него, и за двамата. По-скоро става дума те да бъдат допуснати от руския собственик "да натопят човката", както се изразиха преди години за Борисов в руската преса, по повод друга сделка.
Каквито и али-бали да се разказват, че "Лукойл" била швейцарска собственост, част от нея била в активите на Ротшилд и подобни, това е руска компания. Твърдо контролирана от държавата, в интерес на Русия, но и захранваща олигархията на Путин.
Санкциите и почти национализирането на руските рафинерии в Германия и Италия поставят въпроса как да мимикрират руската собственост и компании на Запад. Случаят с България е такъв, че прави удобно да се използва падането на дерогацията. Като се вдигне шум, че са създадени трудности за компанията, силно са намалени печалбите, санкциите пречат на бизнеса и т. н. и така да се продаде рафинерията на нов собственик на удобна цена.

Кой да е нов собственик?

Зад него ще е пак руската олигархия, служеща на Путин, но по-добре прикрита, с верига от фирми от Запад, водещи до офшорки. За спокойната работа на руската компания в страна член на ЕС, и за да преобразуват удобно собствеността, те могат да отстъпят прикрито миноритарно участие на българските корумпирани политици. Миноритарно, ама от голяма рафинерия. Както се говори, това вече е правено при първоначалната приватизация на ДНефтохим-БургасФ. Напълно в стила и метода на руския бизнес. Така ще запушат устата на българските кресливи пазители на санкциите, а руските интереси ще бъдат защитени.
Всичко това не може да се докаже, но вече сме виждали нещо подобно да се случва с "Булгартабак", "Виваком", разграбването на активите на КТБ. И пак Пеевски се обажда като солист в хора.

E-vestnik

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ