Здраве
Тройно увеличение на смъртността от рак на маточната шийка
България изостава от целите на Световната здравна организация - едва 8% от момичетата на 12-13 години са ваксинирани
/ брой: 21
За по-малко от 40 години смъртността от рак на маточната шийка (РМШ) у нас се е увеличила 3 пъти - от 1.8/100 000 през 1980 г. на 5.7/100 000 през 2015 г. Всеки ден повече от три българки чуват страшната диагноза. В същото време едва около 8% от българските момичета на 12-13 години са ваксинирани срещу човешкия папилома вирус (HPV) - основния причинител на заболяването. Трябва да намерим нови начини да убедим родителите колко е важна профилактиката, убедена е проф. д-р Галина Чакалова, председател на Българската асоциация по онкогинекология.
Тревожната статистика бе представена по време на Седмицата за предпазване от коварното заболяване, която се отбелязва у нас за 13-и път. Проф. Чакалова допълни, че през последните 20 години у нас се наблюдава тенденция към по-късна диагностика на заболяването и над 60% от новооткритите 1200 случая годишно са в III и IV стадий, което е причина всяка година около 700 българки да умират от РМШ. В България ракът на шийката на матката е на 4-то място като дял сред злокачествените диагнози при жените (7.4% за 2014 г. и 7.1% за 2015 г.). Най-високият процент заболеваемост е между 30 и 44 години. Тенденцията в цивилизования свят е обратната - все повече момичета се ваксинират, увеличават се случаите на открит в I и II стадий рак и все повече намаляват починалите от това онкологично заболяване. Например в Австралия и Великобритания обхватът на ваксинираните момичета е над 80% и двете страни са на път да обявят елиминиране на вируса, причиняващ този рак.
Ежегодните профилактични прегледи и цитонамазка са първата стъпка. Над 70 години цитонамазката е признат метод за установяване на заболяването. Важно е да се знае, че от няколко години НЗОК поема стойността на профилактичните прегледи с цитонамазка, така че отговорност е на всяка жена да посещава гинеколог и да поиска преглед с цитонамазка.
Ваксините срещу HPV, които се въведоха през 2006 г., имат изключително висок индекс на ефикасност и безопасност, твърди представителят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков. По думите му съчетанието от ваксина и профилактични прегледи и цитонамазки са най-добрата предпазна мярка срещу онкологичното заболяване, което причинява смъртта на близо 2 български жени всеки ден.
Според СЗО инвестирането в масова ваксинация на момичетата на възраст 9-14 години (преди започване на полов живот) е икономически най-ефективно средство за предпазване от РМШ. Становището на Глобалния комитет за безопасност на ваксините е, че те са безопасни от 2006 г. до момента. По данни на СЗО търсенето на тези ваксини в световен мащаб се е удвоило през 2017-2018 г., а през 2019 г. са приложени 55 млн. дози.