Това ли иска?
/ брой: 166
Мая ЙОВАНОВСКА
Интересни мухи жужат в главата на банкера Александър Пулев, понастоящем служебен министър на иновациите и растежа. Пред национален всекидневник той споделя, че според него държавната Българска банка за развитие не трябва да се ограничава само в кредитиране на малки предприятия и малки проекти, а да се насочи към големи проекти, за които липсва частен капитал. Според него ББР трябва да стане желан партньор за съфинансиране на големи проекти, свързани с различен вид инвестиции с добавена стойност.
Макар че опитът показва друго, дано паметта на българите не е толкова къса. Че да не помнят скандалите само отпреди няколко месеца и милиардите, потекли от същата тази банка, която иначе бе създадена именно да финансира малките и средните фирми, към мастити компании. Онези, заради които българите излязоха по площадите, бяха превърнали ББР едва ли не в лично тяхна сметка, от която раздаваха многомилионни кредити на приближени до властта избрани фирми.
Заради това съвсем неотдавна бе променен уставът на държавната банка и бе поставен таван за размера на заемите от 5 млн. лв. Лидерът на БСП Корнелия Нинова дори предложи да се помисли върху лимит от 1 млн. лв. на фирма и определяне на критерии за кандидатстване само за малък и среден бизнес, и само за българско производство.
В крайна сметка, работата на ББР бе върната към основната й идея - кредитиране на малки и средни предприятия, както и стартиращи компании, които трудно получават финансиране от търговските банки. Но нека не забравяме, че това бе предшествано от разкриването на скандални данни, че 90% от кредитния портфейл на банката е разпределен между десетина компании, някои на свързани с партии бизнесмени, при изключително изгодни условия и без почти никакво обезпечение. Това ли иска да върне служебният министър?
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.