08 Ноември 2024петък18:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Няколко думи

Жалките пари

/ брой: 177

автор:Аида Ованес

visibility 3156

Знаете ли, че към момента с основна пенсия до 580,57 лв. са 416 279 души в страната, а с 580,57 лв. месечно са 394 588 мъже и жени? Не броим работещите бедни плюс хилядите български граждани, които едва свързват двата края, без да са си купували от години нови дрехи и обувки.  
Властта отново ще се бие гордо в гърдите, че е осигурила ръст на доходите на уязвимите групи от населението. Само че парите за хората с увреждания, например, са процент от въпросната сума (638 лв.). А тя дава ориентир за равнището на бедност. Би трябвало също да насочва политиките на държавата, осигуряващи финансова подкрепа на нуждаещите се. Но дали е така?
Още преди месеци НСИ обяви, че "през 2023 г. линията на бедност общо за страната e 637,92 лв. средномесечно на лице от домакинство". За 2023 г.! И още тогава около 1 325 900 души са преживявали с месечни доходи под тази сума, тоест всеки пети в България е преживявал под линията на бедност.
Да, сметките някак си не излизат. Възможно е методиките и формулите на изчисления да са различни. Но бедният човек не се интересува от методиката, а от онова, което сипва в чинията си и в чинията на децата си, и, ако се развали хладилникът му, ще може ли, без да задлъжнее с кредит, да си купи нов на поносима цена.
Щели били да се увеличат парите на хората с трайни увреждания. Добре! Но през последните 30 години какви шансове за работа, за истински трудов ангажимент на хората с увреждания даде държавата?
И да, системата за социална защита има съществено значение "за редуциране на бедността", но достатъчна ли е?
Единственото, което никой никога не може да отнеме на човек, е знанието и образованието му. Достатъчно образовани ли са децата ни, щом огромната част от тях са функционално неграмотни?
Безработицата намалява, но едни 130-150 хил. души все още са на борсата. Работодателите са недоволни от неквалифицираните си работници, но абсолютно нищичко не правят, за да ги обучат или поне да им помогнат в първите стъпки в професията. Комай по-лесно е да си доставят работници от трети страни, а на тях им е още по-лесно да избягат заради ниски заплати.
Жалките пари от този псевдоръст на линията на бедност (с две години закъснение) изглеждат по-скоро като подигравка с нуждаещите се от подкрепа хора.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ